Nový hard fork Monera zlepšil zabezpečení a soukromí

Uprostřed debat o soukromí a decentralizaci na trhu s kryptoměnami Monero (XMR) oznámilo, že provedlo hard fork, aby se stalo bezpečnějším a ještě soukromějším protokolem.

Hard fork Monera zlepšil bezpečnost i rychlost transakcí

13. srpna provedl jeden z nejdůležitějších protokolů ochrany soukromí na trhu aktualizaci zaměřenou na vylepšení několika jeho funkcí.

Jak uvádí protokol, hard fork byl úspěšný na bloku 2 688 888. S aktualizací, která byla oznámena zhruba před čtyřmi měsíci, pomáhalo více než 70 vývojářů. Původně měla aktualizace proběhnout v červenci, ale vývojáři ji posunuli na srpen.

„Blahopřejeme k úspěšné aktualizaci sítě! Monero je nyní soukromější a efektivnější s ringssize 16, Bulletproofs+ a náhledovými tagy! Ujistěte se, že váš uzel/peněženka je aktuální, abyste mohli pokračovat v používání Monero. Soukromí a zastupitelnost jsou důležité. A je vzrušující se neustále zlepšovat!“ napsali vývojáři sítě na Twitteru.

Podle týmu aktualizace provedla několik oprav interního mechanismu více podpisů (multisig). Cílem bylo usnadnit výměnu informací, jako jsou sady klíčů a synchronizace dat mezi peněženkami.

„Multisig znamená, že transakce potřebuje více podpisů, než ji lze odeslat do sítě Monero a provést. Místo toho, aby peněženka Monero sama vytvářela, podepisovala a posílala transakce, budete mít celou skupinu peněženek a spolupráci mezi nimi při provádění transakcí,“ uvádí web Monero.

Další aktualizace, ke které došlo ve forku, měla co do činění se zvýšením počtu podepisujících podpisů z 11 na 16. Tyto podpisy zajišťují, že není možné vysledovat původ transakcí v síti.

Jak tým zdůraznil v tweetu, algoritmus bulletproof zero-knowledge obdržel aktualizaci na bulletproof+. V praxi to znamená, že velikost transakce se snížila asi o 5–7 %. Tímto způsobem se výkon skenování zlepší o 5 % až 7 %, takže transakce budou lehčí a rychlejší.

Dalším vylepšením bylo „Náhledové tagy“. Možnost, která vám umožní zrychlit synchronizaci peněženky o 30 % až 40 %. To pomáhá zvýšit celkový výkon Monero (XMR).

Monero, jehož nativní token je XMR, je protokol s otevřeným zdrojovým kódem vydaný v roce 2014. Podle webových stránek projektu je token XMR bezpečný, soukromý a nevysledovatelný, díky čemuž jsou transakce důvěrné.

V době psaní tohoto článku je cena tokenu přibližně 164,4 USD.

Originální článek Nový hard fork Monera zlepšil zabezpečení a soukromí pochází z webu CryptoSvet.cz.