SEC zveřejnila první termíny pro schválení 7 bitcoinových ETF fondů

7 nových žádostí o povolení spotových burzově obchodovatelných bitcoinových ETF fondů má na stole americká Komise pro kontrolu cenných papírů SEC. Ta už vydala první termíny, kdy se těmto žádostem bude věnovat. První z nich jsou tak na řadě už příští týden. V ideálním případě by analytici viděli schválení všech spotových bitcoinových ETF, nicméně SEC má ještě nárok na odvolání.

Ve světle posledních událostí ohledně porážky, kterou na dvoře amerického federálního odvolávacího soudu SEC utrpěla během soudního sporu se společností Grayscale, je tak poslední žádost naplánována ke schvalování 4. září. Mezi prvními investičními společnostmi, které budou mít jasno v tom, zda získají souhlas SEC, bude Bitwise, a to už 1. září. O den později si verdikt pro své fondy vyslechnou společnosti BlackRock, VanEck, Fidelity, Invesco a Wisdomtree. Poslední na řadě je potom Valkyrie, jejíž schvalovací proces je na plánu 4. září.

Ani tyto termíny však nemusejí být pro konečná rozhodnutí finální, protože SEC své rozhodnutí může v případě každého fondu odkládat a využít až dvě navržené lhůty, do kterých bude muset padnout konečné rozhodnutí – nejdéle 240. den od podání žádosti. Konečné termíny jsou tak stanoveny na polovinu března 2024.

Podle analytika Bloomberg ETF Jamese Seyffarta však není žádné rozhodnutí předem jisté a nemění na tom nic ani skutečnost, že odvolávací soud 29. srpna shledal zamítnutí žádosti ze strany SEC pro společnost Grayscale a její spotový bitcoinový ETF jako „svévolné a rozmarné”. Seyffart uvedl, že ani tento výsledek automaticky neznamená, že SEC musí žádosti jiných společností schválit, ačkoli poslední porážka SEC šance na úspěšné schválení poslední vlny žadatelů značně zvyšuje.

Jaké možnosti může SEC zvažovat po rozhodnutí ve věci Grayscale?

Po zveřejnění verdiktu ve prospěch Grayscale má SEC tři měsíce na podání odvolání k americkému Nejvyššímu soudu, případně může požádat o přezkum v tzv. režimu en banc. Jde o zvláštní soudní řízení, během kterého danou věc projednávají všichni soudci určitého soudu a k tomuto způsobu se přistupuje v obzvláště komplexních případech.

James Seyffart_X post regarding the SEC

Další postup SEC však nebyl do této chvíle zveřejněn, a pokud se neodvolá, bude muset upřesnit, jakým způsobem bude ve věci dále postupovat. Analytik Seyffart tak spatřuje pro regulátora v principu 2 možnosti, kterým směrem se vydat: buď regulátor uzná svou porážku a Grayscale se nakonec dočká schválení svého spotového bitcoinového ETF, nebo ho bude muset zamítnout na základě nového podkladového argumentu, případně by SEC ještě mohla přistoupit ke zrušení zařazení bitcoinových futures ETF – což se však jeví jako nejméně pravděpodobná varianta.

Originální článek SEC zveřejnila první termíny pro schválení 7 bitcoinových ETF fondů pochází z webu CryptoSvet.cz.