Z hlediska předpisů je Binance daleko napřed, říká její CEO

CEO Binance reagoval na aktivity spojené se zvýšenou kontrolou regulatorních orgánů, jejichž aktivitu označil za tzv. fenomén FUD (Fear, Uncertainty and Doubt) namířený proti jeho společnosti. Bouře, kterou spustily regulátoři a některá média v souvislosti s jednou z nejznámějších kryptoburz, nechává jejího CEO – Changpenga Zhao klidným.

Během pátečního eventu Twitter Spaces vzkázal kritikům Binance, že jeho společnost připodobňují k FTX, zkrachovalé kryptoměnové burze, kterou vedl Zhaův hlavní rival Sam Bankman-Fried. Navzdory všudypřítomným obavám a nejistotě dokázala Binance udržet velkou uživatelskou základnu i svůj podíl na trhu, čímž podle Zhaa prokázala svou velkou sílu. „Dnes jsme daleko silnější společností než před dvěma lety a jsme také o mnoho napřed, pokud jde o dodržování předpisů,”uvedl v pátek Zhao.

Nelegální burza bez licence

Navzdory slovům svého CEO však Binance i její dceřiná společnost Binance US čelí žalobě, kterou proti ní podala americká Komise pro cenné papíry 5. června letošního roku. SEC v ní Binance obviňuje z nelegálního a nelicencovaného působení a také z toho, že v rámci tzv. wash trading schématu přesunul miliony finančních prostředků mezi svými společnostmi, což SEC označuje jako podvodné obchodování.

Binance SEO

Vedle SEC si však na Binance posvítila také americká Komise pro obchodování s komoditami a futures. Ta na společnost rovněž podala žalobu kvůli údajnému porušování pravidel pro obchodování s deriváty. Právní kontrole Binance dále čelí i v Kanadě, Austrálii nebo Francii.

Ačkoli má Zhao stále pravdu v tom, že Binance je lídrem mezi světovými kryptoměnovými burzami, nelze říci, že by se žaloby a právní peripetie na objemech obchodů nikde nepodepsaly – podle Coingecku se snížily týden po podání žaloby SEC o 52 %, podíl Binance US na trhu se dokonce snížil o 78 %. Zhao přesto vývoj tlaku regulátorů na kryptotrh spatřuje pozitivně – dokonce hovořil o zlepšení v širším regulačním prostředí kryptoměn celosvětově a poukázal např. na Francii, Hong Kong nebo Japonsko, kde podle něj došlo k pozitivnímu vývoji.

S podobným optimismem komentoval příznivé soudní rozhodnutí pro Ripple Labs nebo Grayscale v USA. To vše jsou podle něj události, které přispívají ke snížení medvědích tlaků na krypto trh. Komunikaci s americkými regulačními orgány zase Zhao spatřuje jako možnost, která by mohla vést ke změnám způsobu, jak regulátoři přistupují ke kryptoměnám. Vzájemnou spolupráci a komunikaci tak vidí jako příležitost k lepšímu vývoji do budoucna, vzhledem k řadě nejasností, které v otázkách současné krypto regulace panují.

Originální článek Z hlediska předpisů je Binance daleko napřed, říká její CEO pochází z webu CryptoSvet.cz.