Míra krypto kriminality v roce 2021 vzrostla, ale stejně tak i používání: Chainalysis

Výrazný nárůst kriminality související s kryptoměnami doprovázel vzestup decentralizovaných financí v roce 2021. Zatímco míra krypto kriminality dosáhla rekordních hodnot, nezákonné kryptotransakce zaznamenaly rekordní minimum, představovali pouhých 0,15 % z celkového objemu transakcí v roce 2021.

Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod

Míra krypto kriminality v roce 2021 zaznamenala ATH

Data naznačují, že kryptoměny jsou stále divokým západem financí. Podle nejnovější zprávy o krypto kriminalitě zveřejněné renomovanou blockchainovou analytickou firmou Chainalysis dosáhla kriminalita týkající se kryptoměn v roce 2021 historického maxima 14 miliard dolarů.

Krypto transakce spojené s nezákonnou činností vyskočily o 79 % oproti předchozímu roku, zatímco celkový objem krypto transakcí vzrostl o 550 %. Zajímavé je, že nezákonná aktivita představovala v roce 2021 pouhých 0,15 % z celkového objemu kryptotransakcí, což představuje pokles o 126 % od roku 2020 a rekordní minimum.

Podle Chainalysis roční trend naznačuje, že kriminalita se stává stále menší součástí ekosystému kryptoměn. S množstvím nezákonné činnosti zhruba 14 miliard dolarů však roste šance, že sektor letos zaznamená zvýšenou aktivitu v oblasti regulace a vymáhání práva.

DeFi sektor hrál v roce 2021 ústřední roli v krypto kriminalitě, přičemž podvody a odcizené prostředky vzrostly o 82 % a 516 % oproti předchozímu roku. Většina této aktivity souvisela s protokoly DeFi na inteligentních sítích, jako je Ethereum a Polygon.

Výnosy z podvodů činily 7,8 miliardy dolarů, z nichž více než 2,8 miliardy údajně pocházelo z „rug pullů“ – typu podvodu, kdy zakladatelé kryptoměn náhle opouštějí své projekty, stahují likviditu z centralizovaných nebo decentralizovaných burz a utíkají s finančními prostředky. Rug pully jsou v DeFi obzvláště běžné, protože je relativně jednoduché vybrat prostředky z poolu likvidity. Navíc mnoho vývojářů zůstává v anonymitě, takže je obtížné sledovat odpovědné osoby.

Krádeže kryptoměn činily zhruba 3,2 miliardy dolarů, přičemž většinu ztrát představovaly incidenty DeFi. 72 % z celkových 3,2 miliardy dolarů bylo ukradeno z decentralizovaných finančních platforem. Jen v prosinci došlo k pěti hackům DeFi v hodnotě zhruba 271 milionů dolarů v odcizených prostředcích. Chainalysis dále uvádí, že protokoly DeFi zaznamenaly zdaleka největší nárůst v používání pro praní špinavých peněz, o 1 964 % ve srovnání s rokem předchozím.

Podle Chainalysis se na začátku roku 2022 na nelegálních adresách nacházely kryptoměny v hodnotě přes 10 miliard dolarů. Rostoucí objem aktivit souvisejících s kryptoměnami upoutal pozornost regulátorů a donucovacích orgánů po celém světě. V reakci na to minulý rok americké ministerstvo spravedlnosti vytvořilo speciální krypto pracovní skupinu nazvanou National Cryptocurrency Enforcement Team.

Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny

Originální článek Míra krypto kriminality v roce 2021 vzrostla, ale stejně tak i používání: Chainalysis pochází z webu CryptoSvet.cz.