Trh s kryptoměnami čelí zásahu ze strany amerických regulačních orgánů. Zejména pokud jde o staking kryptoměn v zemi. Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) přijala opatření, které se nelíbí mnoha odborníkům v oboru.
Proč má SEC problém se stakingem?
Kraken a další centralizovaní poskytovatelé nabízí „staking-as-a-service (staking jako službu)“, která uživatelům umožňuje stakovat své coiny, aniž by kupovali nebo udržovali potřebnou infrastrukturu. Zásah agentury proti Krakenu jasně ukazuje, že tuto činnost považuje za podobnou půjčování kryptoměn, v rámci které poskytovatelé platí vkladatelům kryptoměn vysoké úrokové sazby za půjčování jejich coinů.
SEC považuje jak programy pro půjčování kryptoměn, tak programy staking-as-a-service za cenné papíry, což je označení, které ukládá širokou škálu regulačních požadavků, o kterých si kryptoměnové společnosti myslely, že jsou vůči nim imunní. Kraken souhlasil, že okamžitě přestane nabízet nebo prodávat cenné papíry prostřednictvím služeb stakingu kryptoaktiv v USA.
Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong vysvětluje, proč staking není cenný papír
Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong řekl, že služby krypto-stakingové služby burzy nejsou cenné papíry, a dodal, že je ochoten to hájit u soudu.
„Stakingové služby Coinbase nejsou cenné papíry. V případě potřeby to rádi obhájíme u soudu,“ uvedl Armstrong na Twitteru. Příspěvek také odkazuje na blog Coinbase, který se více zabýval tématem stakingu, a proč to není cenný papír podle amerického zákona o cenných papírech ani podle Howeyho testu.
Coinbase's staking services are not securities. We will happily defend this in court if needed.https://t.co/GtTOz77YV3
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) February 12, 2023
Howeyho test, který pochází z případu Nejvyššího soudu z roku 1946, používá SEC k určení, zda je investiční smlouva cenným papírem. Test v zásadě bere v úvahu čtyři prvky: investice peněz, společné podnikání, očekávání zisků a úsilí ostatních.
Coinbase tvrdí, že krypto staking nesplňují žádný ze čtyř bodů. Za prvé, staking není investicí, protože uživatelé se nevzdávají svých digitálních aktiv, aby získali něco jiného. Vlastní přesně to samé, co dříve, a vždy mají možnost svá aktiva vybrat.
Zadruhé, stakingové služby nesplňují zásady „společného podnikání“, protože aktiva jsou stakována v decentralizovaných sítích,“ uvedl blog Coinbase. Kromě toho staking nesplňuje prvek „přiměřeného očekávání zisků“, protože odměny nejsou návratností investic – jsou to platby za ověřovací služby poskytované blockchainu.
A konečně, stakingové služby využívají k provádění validačních služeb veřejně dostupný software a počítače. Staking tedy nevyplácí odměny na základě „úsilí ostatních“, a proto nesplňuje čtvrtý prvek Howeyho testu.
Co může znamenat zátah SEC proti stakingu?
Podle pravidel USA nese označení cenné papíry přísné požadavky na ochranu investorů a na transparentnost. Tato zátěž by znevýhodnila menší poskytovatele. A co víc, kryptoměnové burzy, které se budou snažit službu nabízet i nadále, budou čelily neustálé kontrole ze strany regulátorů, což by mohlo vést k pokutám, sankcím a v nejhorším případě stíhání, pokud by se do toho někdy zapojily orgány činné v trestním řízení.
Mohlo by to také znamenat ztrátu budoucího financování od investorů, kteří mohou být plaší ohledně zvýšené zátěže dodržování předpisů a regulačního dohledu. Na druhou stranu, zastánci větší regulace věří, že označení cenných papírů by vedlo k více informacím a transparentnosti pro investory – a nakonec by přivedlo do služeb více uživatelů.
Objevují se otázky, zda zpřísnění předpisů týkajících se stakingu ovlivní tzv. decentralizované poskytovatele, kteří tvrdí, že jsou vůči nim imunní, protože je neprovozuje konkrétní společnost nebo nemají sídlo na konkrétním místě. Teoreticky jsou takoví poskytovatelé pouze soubory softwaru, který provádí transakce automaticky.
Z tohoto pohledu je nejvýznamnějším rizikem možný zákaz pro občany USA interagovat s jakýmikoli stakingovým protokoly. Úplný zákaz by mohl nejen zabránit uživatelům ve stakování aktiv, ale mohl by také potenciálně přimět přispěvatele, aby projekty opustili.
Jsou současné aktivity SEC dlouho plánovanými koordinovanými útoky?
Začínají se objevovat také názory, že americká vláda využívá bankovní sektor k organizování sofistikovaného a rozsáhlého zásahu proti kryptoprůmyslu.
front page of ZH lg https://t.co/Z0h3TSLyij pic.twitter.com/wf4Lq8lkjb
— nic carter (@nic__carter) February 10, 2023
SEC také údajně plánuje změnu pravidel, která ztíží kryptofirmám být kvalifikovanými správci, uvedly zdroje obeznámené s touto záležitostí pro agenturu Bloomberg. Pokud bude tato změna pravidel uvedena v platnost, institucionální fondy, které se zabývají kryptoměnami, budou muset své prostředky přesunout jinam. Kromě toho by také mohli čelit překvapivým auditům jejich vazebních vztahů a dalším kontrolám.
Zdá se, že by to po zátahu proti stakingu mohl být další krok ze strany SEC k omezení veškerých rizik, která kryptoměny představují pro širší finanční systém.
Fight Out
Move-to-Earn je koncept, který se dostal do poředí v roce 2022, ale prvním hráčům na trhu chyběla jedna zásadní věc: užitečnost v reálném světě. Zde přichází na scénu Fight Out. Je to první token M2E, který řeší problémy v reálném světě pomocí technologie blockchain.
Fight Out se spojil se světovými boxery, bojovníky MMA a osobními trenéry, aby vyvinuli blockchainovou aplikaci, která odměňuje uživatele za dokončení cvičení. Aplikace dává každému uživateli avatara ve formě NFT. Uživatelé mohou bojovat se svými avatary v nadcházejícím metaverzu, aby získali ještě více odměn.
Základním konceptem hry je zapojit fitness průmysl do webu3 tím, že jim poskytne způsob, jak vydělávat cvičením. Uživatelé získají token REPS, aktivum, které lze použít k nákupu věcí, jako jsou cvičební programy a upgrady avatarů, nebo je lze převést na token FGHT.
Široká škála způsobů, jak mohou uživatelé utratit token REPS ve hře, znamená, že bude menší prodejní tlak na token FGHT na řetězci. Dalším důvodem, proč má token FGHT obrovský potenciál, je to, že uživatelé aplikace si s ním mohou zakoupit token REPS ve hře se slevou nebo jej použít k platbě za předplatné.
Fight Out je v současné době ve fázi předprodeje, který končí 31. března a první zalistování tokenu FGHT na burze je plánováno na 5. dubna.
Calvaria
Herní tokeny P2E jsou právě teď v popředí inovací v sektoru kryptoměn. Každý z nich bojuje o vytvoření udržitelného produktu, který začlení tradiční herní průmysl do blockchainu. Calvaria je v současnosti jedním z nejlepších altcoinů s největším potenciálem. Calvaria je P2E PvP karetní tahová strategie, kde hráči bojují o získání odměn, upgrady svých karet a další karty.
Projekt již potvrdil zalistování ve své roadmapě na KuCoin, Gate.io a XT.com. RIA by mohl být tím nejlepším altcoinem k nákupu, protože má partnerství s tak masivními burzami. Calvaria si klade za cíl stát se oblíbenou hrou pro masové přijetí tím, že poskytuje zábavný a přístupný herní zážitek. Hra to dělá dvěma hlavními způsoby:
- Nabízí free-to-play a play-to-earn verze.
- Má PC i mobilní verzi.
Token RIA má několik použití, což pomáhá snížit jeho nabídku a zvýšit jeho poptávku. Držitelé jsou součástí DAO, které může hlasovat o budoucnosti projektu. RIA lze také stakovat za účelem získání pasivního příjmu v průběhu času. A konečně, RIA podporuje všechny nákupy ve hře, jako jsou power-upy a sady balíčků.
Celkově je Calvaria uživatelsky přívětivá hra, která je zábavná a dobře navržená pro dlouhodobý úspěch. DAO je vzrušující návrh, který dává držitelům slovo o směřování projektu a zároveň snižuje zásobu tokenů.
Originální článek Zátah SECu na staking, dojde k úplnému zákazu? pochází z webu CryptoSvet.cz.