První polovina roku 2022 byla pro investory do kryptoměn hrbolatá a spolu s krachem na celém trhu zaznamenaly protokoly DeFi také podstatný pokles objemů obchodů, cen a dalších metrik. Kryptotrh stále krvácí a investoři si stěžují na ztráty, protože tržní kapitalizace DeFi klesla ve druhém čtvrtletí roku o více než 74 %, podle CoinGecko.
Tržní kapitalizace DeFi v sestupném trendu
Agregátor kryptografických dat nedávno zveřejnil svou zprávu o kryptoměnách za 2. čtvrtletí 2022 , která odhaluje, že sektor DeFi se dostal do sestupného trendu, hlavně kvůli kataklyzmatickému kolapsu Terra.
Díky mnoha partnerstvím a interoperabilitě s jinými protokoly, krach ekosystému Terra spustil masivní řetězovou reakci, která ovlivnila každý projekt, který podporoval její nativní digitální aktiva. Imploze Terra za 60 miliard dolarů těžce zasáhla celý sektor kryptoměn, přičemž tržní kapitalizace DeFi klesla ze 142 miliard dolarů na 36 miliard dolarů během tří měsíců.
Analytici také zdůraznili, že nedávný nárůst hacků souvisejících s DeFi dále prohloubil pokles trhu a podkopal důvěru investorů v některé protokoly.
Zpráva zmínila například půjčovací protokol DeFi založený na Ethereu Inverse Finance, který byl během tří měsíců napaden hned dvakrát, přičemž útočníci ukradli digitální aktiva v hodnotě přes 17 milionů dolarů. Zmínil také útok na Rari Capital, během kterého bylo v květnu odcizeny kryptoměny za 80 milionů dolarů.
“Tyto útoky negativně ovlivnily ceny tokenů, protože investoři ztrácejí důvěru v tyto hacknuté protokoly.”
Navzdory masivnímu snížení on-chain aktivity v DeFi si sektor udržel většinu svých uživatelů. Ikdyž celkový denní počet aktivních uživatelů klesl o více než 34 %, z téměř 50 000 na těsně pod 30 000 uživatelů ve druhém čtvrtletí, byly určité případy, kdy aktivita DeFi zaznamenala masivní nárůst. Šlo o dva případy.
První byl na začátku května, během kolapsu Terra. Tisíce uživatelů DeFi se nahrnuly na decentralizované (DEX) burzy jako Curve Finance a Uniswap, aby prodaly své držby LUNA a UST, protože několik centralizovaných burz (CEX) zastavilo obchodování s těmito aktivy. V důsledku toho objemy obchodů na těchto DEXech raketově vzrostly.
Druhý byl v červnu, kdy platforma pro půjčování kryptoměn Celsius uvalila na své uživatele omezení výběru. Obchodníci zamířili k protokolům DeFi, aby využili transakce bez povolení, což způsobilo, že denní aktivní uživatelé protokolů DeFi vzrostli o 24 %.
Zpráva také zdůraznila, že přední decentralizovaná burza Uniswap si v posledním čtvrtletí udržela pozici největší decentralizované burzy (DEX) a nashromáždila více než polovinu celkového spotového objemu obchodovaného v top 10. Přestože spotový objem DEX ve 2. čtvrtletí klesl na 274 miliard USD z 446 miliard USD zaznamenaných v 1. čtvrtletí, Uniswap ovládal asi 60 % podílu na trhu napříč všemi řetězci.
Originální článek Tržní kapitalizace DeFi klesla ve 2. čtvrtletí o 75 % pochází z webu CryptoSvet.cz.