Proč Roubini spolu s dalšími známými ekonomy nevěří kryptoměnám? Přehlížejí však IMPT

Ekonom Nouriel Roubini na finančním týdnu v Abu Dhabi popsal kryptoměny a některé z hlavních hráčů tohoto sektoru jako „ekosystém, který je totálně zkorumpovaný“. Většina ekonomů souhlasně pokyvovala hlavami. Technologičtí evangelisté zatím pokračují v humbuku s „potenciálem“ kryptoměn, které ještě nic z toho nenaplnily. Zatím pouze přísliby neuvěřitelných výnosů nadále přitahůjí miliony spekulativních investic. 

Proč ekonomové nevěří kryptoměnám

Celkový náhled ekonomů asi nejlépe shrnul Paul Kugman, autor sloupků pro The New York Times a držitel Nobelovy ceny za ekonomii.

“Dosavadní příběh: Bitcoin, první a největší kryptoměna, byla představena v roce 2009. Používá šifrovací klíč, podobný těm, které se používají v obtížně prolomitelných kódech – odtud „kryptoměna“ – k vytvoření řetězců vlastnictví v tokenech, které opravňují jejich současné držitele k… no, vlastnictví těchto tokenů. A v současné době používáme Bitcoiny k nákupu domů a aut, placení účtů, obchodním investicím a dalším.

ALE počkat. Nic z toho neděláme. Po třinácti letech nehrají kryptoměny v běžné ekonomické aktivitě téměř žádnou roli. Téměř jediný případ, kdy slyšíme o jejich použití jako platebního prostředku – na rozdíl od spekulativního obchodování – je ve spojení s nelegální činností, jako je praní špinavých peněz nebo výkupné vyplácené hackerům.”

Jakou ekonomickou službu Bitcoin poskytuje? Na jedné straně je možné ho považovat za uchovatele hodnoty – digitální zlato, chcete-li. Na druhou stranu lze charakterizovat jako čistě hru – hazardní hru, alespoň z pohledu ekonoma. Do značné míry to popisuje také akciový trh. Vložíte peníze na trh a získáte více, pokud dokážete správně předvídat akcie, které budou ostatní investoři považovat za atraktivní. 

Pro některé ekonomy, jako Eric Maskin, profesor ekonomie a matematiky na Harvardu, má Bitcoin nulovou hodnotu.

1*zDeKtqoqV7g3KVFKHM

Oliver Hart, americký ekonom a profesor na Harvardské univerzitě a držitel nobelovy ceny za ekonomii, k tématu Bitcoin uvedl:

“Nerozumím Bitcoinu, ekonomická teorie nám říká, že by měl být bezcenný, ale není. Já si stále myslím, že je to bublina, která praskne.”

Zdá se, že většina ekonomů je Bitcoinem a kryptoměnami obecně zmatená a nic z toho, co se za posledních 13 let stalo, jim moc nepomohlo. I po tolika letech většina z nich považuje Bitcoin za vedlejší a o ostatních kryptoměnách ani nemluvě. Ale co když přijde projekt, který by mohl způsobit revoluci na určitém segmentu trhu?

IMPT – revoluce na trhu s emisními povolenkami

Trh s emisními povolenkami je velmi neprůhledný a tomuto odvětví dominují především vlády. Zastaralý způsob obchodování, a skutečnost, že se do ekosystému mohou zapojit pouze společnosti, je překážkou pro to, aby povolenky plnily svůj účel.

IMPT je nová ekologická kryptoměnová platforma, která by mohla způsobit revoluci v sektoru obchodování s emisními povolenkami. Tokenizuje emisní povolenky do NFT, lze jednoduše získat i prodat na tržišti platformy a díky blockchainu zabrání podvodům.

Předprodej IMPT je aktuálně ve své druhé fázi. Od zahájení předprodeje IMPT 3. října 2022 bylo dosud vybráno přes 14 milionů dolarů. Hard cap stanovený IMPT, známý také jako Impact Project, je 41 100 000 USD.

1 1

Projekt IMPT zapojuje do svého programu tisíce značek jako partnery a umožňuje spotřebitelům a podnikům vydělávat emisní povolenky, které kompenzují jejich stopu. Mezi značky, kteří jsou již na palubě, patří giganti Amazon, Samsung, Microsoft, Tripadvisor, AEG, Lego a další.

Když uživatelé prostřednictvím připravovaného webového widgetu nebo mobilní aplikace IMPT nakupují online, partneři projektu věnují část svých nákupů prověřeným ekologickým programům a uživatel získá tokeny IMPT. Platforma také zahrnuje globální bodovací systém, takže každá organizace a spotřebitel může vidět, jak dobře se jim daří kompenzovat své uhlíkové emise.

Projekt IMPT by měl být spuštěn velmi brzy a tým již oznámenil nadcházejících zalistování na burzách LBank, Changelly Pro a Uniswap.

ZÚČASTNIT SE PŘEDPRODEJE

Originální článek Proč Roubini spolu s dalšími známými ekonomy nevěří kryptoměnám? Přehlížejí však IMPT pochází z webu CryptoSvet.cz.