První náměstek guvernéra a člen představenstva Ruské centrální banky – Sergey Shvetsov – klasifikoval největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace jako příklad finanční pyramidy. Vyzval investory, aby se drželi stranou od Bitcoinu (BTC) stranou. Podle jeho názoru je alokace peněz do tohoto digitálního aktiva vysoce riziková a může mít za následek ztrátu všech prostředků.
Chcete se naučit obchodovat s pákou? Vyzkoušejte náš návod Jak obchodovat na Binance Futures
Bitcoin je „technologická finanční pyramida”
První náměstek guvernéra Ruské centrální banky vyzval místní investory, aby si dávali pozor na alternativní finanční nástroje, jako je Bitcoin. Tvrdil, že investice do něj je tak riskantní, že ho lze přirovnat ke vstupu do minového pole:
“Při nákupu Bitcoinu vstupuje člověk do minového pole a kromě sebe se nemá na koho spoléhat a nikdo ho nemůže ochránit. Není třeba chodit tam, kde vám jednoduše vezmou peníze a vy s tím nic nenaděláte. “
Shvetsov, který je bývalým fotbalistou, pokračoval a popsal primární kryptoměnu jako příklad „technologické finanční pyramidy“. Varoval, že Ruská federace nemá pravomoc zabránit takovým podvodům, pokud lidé náhodou přijdou o své finanční prostředky:
“Zahájíme uzavření stránek, banky zastaví platby. Existují ale i další kanály, které se objevují velmi rychle, kde člověku prostě nelze pomoci.“
Vrcholný bankéř přesto prozradil, že Ruská centrální banka je ochotna zavést testovací programy pro některá digitální aktiva. Budou vydávány ruskými firmami a fungovat podle místní legislativy. Shvetsov dospěl k závěru, že testování a certifikace budou účinně informovat občany o rizicích spojených s investicemi do této třídy aktiv.
Postoj Ruské centrální banky ke kryptoměnám
Zdá se, že nejvyšší vedení centrální banky Ruska zaujímá ke kryptoměnám spíše nepřátelský postoj, protože Shvetsovův názor není prvním takovým příkladem.
Elvira Nabiullina – šéfka ruské centrální banky – tvrdila, že digitální aktiva jsou velmi volatilní a varovala investory, aby si dávali pozor na velké ztráty. Šla ještě dále a uvedla, že investice do virtuálních měn je nebezpečnější než jakákoli jiná možnost:
“Spekulace na krypto aktiva jsou určitě nejnebezpečnější strategie ze všech. Centrální banka nikdy neposkytuje rady, kam investovat, ale v tomto konkrétním případě – zde byste rozhodně investovat neměli.“
Mezitím Ruská centrální banka pracuje na vývoji CBDC. Má v úmyslu dokončit vývoj prototypu digitálního rublu v prosinci a zahájit testování v Lednu 2022. Testování bude probíhat v etapách po dobu několika měsíců s cílem zveřejnit plán možné implementace na konci pilotního projektu.
Podívejte se naše video Jak obchodovat na Binance – pro naše čtenáře nabízíme 40% slevu na poplatky včetně Cashbacku.
Originální článek Podle představitele Ruské centrální banky je investice do Bitcoinu je jako vstup do minového pole pochází z webu CryptoSvet.cz.