Blockchainová bezpečnostní firma PeckShield tvrdila, že Freedom Protocol a Raccoon Network jsou podvody, jak vyplývá z upozornění zveřejněného v úterý. Podle společnosti již podvodníci převedli BUSD v hodnotě asi 20 milionů dolarů na jinou adresu.
Aby potvrdil své tvrzení, PeckShield zveřejnil dvě adresy, z nichž každá je spojena s jedním z protokolů. BscScan, průzkumník bloků BNB, také potvrdil, že adresy patří protokolům Freedom a Raccoon. Freedom je earning protokol, který nabízí úrok až 183,395.2 % z prostředků ponechaných jako likvidita. Raccoon Network se představuje jako metaverse společnost, která zpeněžuje uživatelská data.
Co ukazují data PeckShield
PeckShield poskytl dvě adresy, o kterých tvrdí, že jsou Raccoon Network a Freedom Protocol. Adresy ukazují sérii transakcí BUSD, stablecoinu BNB chainu.
V tomto smyslu obě adresy přesunuly asi 20 milionů BUSD na jinou adresu, pravděpodobně v pull rug schématu výstupu. K takovému kroku dochází, když podvodníci vyberou finanční prostředky z projektu, obvykle poté, co získají velké výnosy.
Adresa, na kterou údajní podvodníci přesunuli BUSD, vykazuje více než 20 milionů dolarů. Celkem je na účtu asi 21 milionů USD.
Raccoon Network i Freedom Protocol se zatím k obviněním PeckShieldu nevyjádřily.
Ochrana před krypto podvody
V rozhovoru pro CNN Sam Bankman-Fried, generální ředitel FTX, uvedl, že značný počet kryptoměnových produktů připomíná Ponziho schéma. To znamená, že hodnota těchto tokenů závisí pouze na lidech, kteří do nich investují peníze.
Podle něj mohou s identifikací a odstraněním takových produktů pomoci burzy jako FTX a Binance. Generální ředitel však uznává, že není vždy snadné identifikovat Ponziho schémata.
Odborníci také varují investory před schématy pump and dump, stejně jako schématy rug pull. V prvním provádějí podvodníci transakce, aby nafoukli objem aktiva a oklamali investory, zatímco druhým schématem je náhlý prodej kryptoměn, vyřazení malých investorů z trhu.
Pokud jde o investory, musíte si ověřit pověst kryptoměnových projektů. Jedním z takových znaků je kontrola, zda projekt prošel auditem renomovaných bezpečnostních společností nebo jiných odborníků. Je také nutné zkontrolovat, zda není v rukou provozovatelů příliš mnoho tokenů, centralizace může být nebezpečná.
Originální článek PeckShield klasifikuje dva blockchainové protokoly jako podvody pochází z webu CryptoSvet.cz.