Chaotický a brutální rok 2022 se pomalu chýlí ke konci. Podíváme se na on-chain data, prozkoumáme aktuální stav na trzích s kryptoměnami a zjistíme, co nás čeká dále.
On-chain data – shrnutí
Rok 2022 byl jedním z nejvíce chaotických, volatilních a finančně nejbrutálnějších nejen pro kryptoměny, ale také pro širší finanční trhy. Zpřísnění politik centrálních bank způsobilo vážné a rychlé propady u většiny tříd aktiv. Bitcoinový trh se však s příchodem prosince uklidnil. Krátkodobá realizovaná volatilita BTC je v současnosti na víceletých minimech 22 % (1 týden) a 28 % (2 týdny), což představuje nejnižší režim volatility od října 2020.
Objemy futures jsou podobně nízké a spadly na víceletá minima. Trhy BTC i ETH se v současné době obchodují s podobnými objemy mezi 9,5 miliardami USD a 10,5 miliardy USD za den.
Data potvrzují, že otevřený zájem na futures trzích se po implozi FTX výrazně propadl. Níže uvedený graf Leverage Ratio, zobrazuje poměr mezi otevřeným zájmem a odpovídající tržní kapitalizací aktiv. Otevřený zájem ETH klesl ze 4,75 % na 3,10 % tržní kapitalizace. Podobně tak u BTC, za poslední měsíc poklesl ze 3,46 % na 2,50 % tržní kapitalizace.
Bublina přebytečné likvidity díky uvolněné měnové politice v letech 2020-21 vytvořila rekordní roční celkový realizovaný zisk. Více než 455 miliard dolarů v ročních ziscích získali bitcoinoví investoři s vrcholem brzy po listopadu 2021. Od té doby dominují trhu medvědi s 213 miliardami dolarů realizovaných ztrát. To se rovná -46,8 % ze zisků v letech 2020–21, což je velmi podobná hodnota jako na medvědím trhu v roce 2018 -47,9 %.
Za zmínku stojí data dlouhodobých držitelů, kteří v tomto cyklu realizovali největší nárůsty relativních ztrát v historii. Během listopadu dosáhly ztráty LTH maxim na -0,10 % tržní kapitalizace za den, což je srovnatelné pouze s minimy cyklu v letech 2015 a 2018.
Navzdory těmto velkým ztrátám držby dlouhodových držitelů stále rostou. Metrika Long-Term Holder Supply zcela vymazala panické výdaje po fiasku FTX. S odchodem spekulantů se nabídka dlouhodobých držitelů BTC posunula na další ATH ve výši 13,908 M BTC (72,3 % nabídky v oběhu).
S extrémním poklesem cen tokenů a prudkým poklesem likvidity se dramaticky snížila také celková uzamčená hodnota (TVL) v DeFi. Po dosažení vrcholu 160 miliard USD v listopadu 2021 klesla DeFi TVL o více než 120,3 miliardy USD (-75 %) na 39,7 miliardy USD, což jsou úrovně z února 2021.
Takže zatím nedochází k tak extremní alokaci prostředků z kryptoměnových burz do DeFi, jak mnozí očekávali.
Stablecoiny
Stablecoiny se od roku 2020 staly základním aktivem tohoto odvětví, přičemž 3 z 6 top aktiv podle tržní kapitalizace jsou stablecoiny. Celková nabídka stablecoinů vyvrcholila na 161,5 miliardy dolarů v březnu 2022, ale od té doby zaznamenala rozsáhlé odkupy přesahující 14,3 miliardy dolarů.
Celkově to odráží čistý odliv kapitálu ze sektoru mezi 4 miliardami USD a 8 miliardami USD měsíčně. Je to však pouze 8 % maximální nabídky stablecoinů, což naznačuje, že většina kapitálu stále zůstává v tomto formátu digitálního dolaru.
Došlo také k významným posunům v relativní dominanci nabídky stablecoinů. BUSD v roce 2022 zvýšil svůj podíl na trhu z 10 % na 16 %. Tether si udržel relativně konzistentní 45% až 50% podíl na trhu. Dominance USDC dosáhla vrcholu na 38 % v červnu, ale od té doby klesla na nynějších 31,3 %.
Po všech problémech roku 2022 průmysl digitálních aktiv stále stojí a bitcoinové bloky se stále nacházejí. Kryptozima se pravděpodobně protáhne až do roku 2023, on-chain data však povrzují, že se trhy po mnoha nepříjemných událostech již uklidňují. Mnoho investorů bere v úvahu dlouhodobou perspektivu a uznává cyklickou povahu těchto trhů. Letošní špatný výkon kryptoměn však mnohé odradil a může trvat měsíce, než přitáhne jejich pozornost zpět.
Stále však existují kryptoměny, které mají potenciál vykázat masivnější zisky v relativně krátké době. Mezi takové slibné tokeny patří RobotEra a Calvaria.
RobotEra
S RobotEra mají uživatelé možnost vytvářet cokoliv, co si jejich mysl vysní. V tomto metaverzu je cílem pomoci znovu vybudovat zdecimovanou planetu Taro po dlouhé a vleklé válce. Uživatelé to dělají tak, že se stávají robotickými avatary a využívají zdroje planety k získávání a rozvoji pozemků a k vytváření různých věcí pro její vylepšení.
Mohou vytvářet robotické společníky a dokonce spolupracovat s ostatními uživateli platformy. Po dokončení mohou pozvat další uživatele, aby se připojili k zábavě a obdivovali to, co vytvořili – vše od zábavních parků, přes muzea, koncertní sály a další.
Až bude vše hotové, budou vytvořeny nové komunity NFT a jádrem toho všeho je herní token TARO. To je důvod, proč TARO jistě poroste na hodnotě, protože všechny tyto nové komunity NFT se budou rychle rozrůstat, což povede k explozi ceny TARO.
Svoboda, kterou RobotEra svým uživatelům poskytuje, je dalším důvodem, proč je pravděpodobné, že hodnota mince prudce stoupne. A s takovou rozmanitostí v komunitách NFT pomáhá chránit se před budoucími poklesy, což z něj dělá skvělý investiční nástroj.
Calvaria
Calvaria má zcela unikátní přístup. S novou hrou Calvaria: Duels of Eternity se vývojáři nezaměřují pouze na to, aby uživatelé vlastnili vše, co ve hře vydělají; zaměřují se také na urychlení masového přijetí kryptoměn.
Dělají to tím, že poskytují bezplatnou verzi své hry, která je dostupná pro PC a mobilní zařízení. Prostřednictvím této verze budou uživatelé poučeni o tom, jak P2E funguje a uvidí, kolik by vydělali, kdyby hráli P2E verzi. Díky tomu bude adopce kryptoměn mnohem snazší a méně invazivní, což zvyšuje pravděpodobnost, že se hráči zapojí.
To je důležitý aspekt RIA z investičního hlediska. Tento přístup zajišťuje, že Calvaria bude mít více uživatelů než jiné P2E hry, což je samozřejmě zásadní pro budování hodnoty RIA. Využití technologie NFT, decentralizované autonomní organizace, mnoho funkcí a možností dělá z Calvaria skvělou volbu pro hráče i investory po celém světě.
Originální článek On-chain analýza – jak vypadá situace na trhu a co indikují tato data? pochází z webu CryptoSvet.cz.