V říjnu 2021 Nigérie představila svojí digitální měnu centrální banky (CBDC) – eNairu. Více než rok poté se podařilo získat míru přijetí pouze 0,5 %. Důsledek této skutečnosti jsou právní předpisy, které mají být přijaty. Podle nejnovějších zpráv vláda této africké země brzy schválí novelu zákona, která oficiálně umožní legální používání Bitcoinu a dalších kryptoměn.
Vyjádření předsedy Výboru sněmovny reprezentantů pro kapitálové trhy Babangida Ibrahima bylo zveřejněno 18. prosince v nigerijském deníku Punch.
Nigérie se chystá legalizovat používání Bitcoinu
Pokud bude novela zákona o investicích a cenných papírech z roku 2007 schválena a podepsána, budou kryptoměny a další digitální fondy uznány nigérijskou Komisi pro cenné papíry a burzy jako investiční kapitál.
Zpráva přichází téměř 24 měsíců poté, co Nigérie v únoru 2021 zakázala veškeré kryptoměnové aktivity. V té době Centrální banka Nigérie (CBN) nařídila místním kryptoměnovým burzám a poskytovatelům služeb, aby ukončili činnost. U toho to však nezkončilo, nařídila, aby banky uzavřely účty všech osob nebo společností, které byly zapojeny do obchodních aktivit s kryptoměnami.
Novela zákona schválena odráží změny v této oblasti. Ibrahim poukázal na to, že Nigérie musí být v souladu globálními ekonomickými inovacemi.
„Jak jsem řekl dříve, potřebujeme v Nigérii efektivní a pulzující kapitálový trh. Abychom to dokázali, musíme mít aktuální globální postupy. V poslední době dochází na kapitálovém trhu k mnoha změnám, zejména se zaváděním digitálních měn, komoditních burz a mnoha dalších zásadních věcí, které je potřeba podchytit v novém zákoně.”
Kromě legalizace Bitcoinu a dalších kryptoměn legislativa také podrobně popisuje regulační funkce nigerijské centrální banky a nigerijské Komise pro cenné papíry a burzy ve vztahu k problémům s digitálními měnami.
„Nejde o zrušení zákazu, díváme se na zákonnost. CBN reguluje finanční trhy a Komise pro burzu cenných papírů reguluje kapitálový trh.”
Nařízení přichází poté, kdy Nigerijci projevili malý až žádný zájem o digitální měnu vydanou nigerijskou centrální bankou eNaira. eNaira si vysloužila 12 měsíců poté, co byla poprvé představena veřejnosti, pouze 0,5% míru adopce.
Adopce kryptoměn se však po zavedení zákazu v únoru 2021 nadále rozšiřovala, což naznačuje, že pokusy nigerijské vlády zastavit aktivity v oblasti kryptoměn byly neplodné. Mezi měsíci lednem a srpnem předchozího roku byl objem obchodování s Bitcoiny v Nigérii dokonce pouze druhý za objemem ve Spojených státech. Ve stejném časovém období vyhledávali Nigerijci na Googlu slovo Bitcoin častěji než obyvatelé jakékoli jiné země.
Bezhotovostní politika
Po spuštění CBDC Nigérie oznámila limity na výběry hotovosti, aby podpořila přijetí alternativních plateb. CBN zavedla limity pouhých 225 USD týdně pro jednotlivce a 1 123 USD pro podniky.
Omezila také výběry z bankomatů na 45 USD za den, přičemž jsou k dispozici pouze bankovky menší nominální hodnoty. V případě, že by chtěli zákazníci vybrat vyšší částky, je jim účtován poplatek za zpracování ve výši 5 % až 10 %.
Vzhledem k současné situaci na trhu, investoři hledají příležitosti k větším ziskům. Jedním ze segmentů trhu s kryptoměmami, který tyto možnosti nabízí, jsou předprodeje tokenů. Move-to-Earn projekt FightOut je jeden z těch, které pravděpodobně takové zisky zaznamenají.
FightOut
FightOut je zbrusu nový kryptoměnový projekt zaměřený na koncept Move-to-Earn, který spustil předprodej svého tokenu v prosinci 2022. Cílem platformy je povzbudit lidi ke zdravějšímu životnímu stylu prostřednictvím pravidelného cvičení a pohybu. FightOut řeší řadu problémů, které existují s tradičními fitness centry a aplikací, včetně nedostatku sociální komunity, pobídek ke cvičení, cenové dostupnosti a inkluzivity.
Projekt FightOut poskytuje mobilní aplikaci, která sleduje a odměňuje pohyb. Aplikace Fightout bude sledovat tréninky uživatelů pomocí pokročilé technologie a poté nabídne odměny na základě úsilí, pokroku a typu dokončeného tréninku.
Budoucí expanze FightOut do fitness průmyslu v reálném světě je další částí fascinujícího plánu. Budou to první tělocvičny s integrací Web3. Nejmodernější vybavení ve fitness centrech FightOut bude sloužit k monitorování aktivity členů a jako přímý výsledek jim udělovat odměny.
Gamifikační prvek Fightout bude pocházet z postav avatarů. Každý avatar bude reprezentovat uživatele a může být použit k soubojům s ostatními uživateli nebo profesionály poháněné UI. Síla a schopnosti každého avatara se zlepší, jakmile uživatel dokončí tréninky v reálném životě.
Nativním tokenem ekosystému je FGHT s deflační zásobou 10 miliard. FGHT lze použít na nákup zboží a platby za členství. Druhým tokenem, který bude FightOut podporovat, je REPS. REPS jsou tokeny, které uživatelé získávají za dokončení cvičení a poté je mohou utratit za zboží na herním tržišti a upgrady pro své avatary.
Předprodej právě začal, takže ještě zbývá čas stát se prvním investorem a získat expozici vůči růstu tohoto velmi zajímavého projektu.
Originální článek Nigérie je další zemí, která schválí zákon o kryptoměnách, čeho se týká? pochází z webu CryptoSvet.cz.