Ethereum brzy zastaví těžbu: co dělat s grafickými kartami?

Dny těžby na síti Ethereum jsou sečteny. Blockchain převádí svůj konsensuální algoritmus na energeticky úsporný proces proof-of-stake a těžaři a jejich grafické karty již brzy nebudou mít žádné využití. Po přechodu, známém jako The Merge (sloučeí), očekávaném v září, by se mohly naplnit různé scénáře. Z čehož by měli těžit i hráči.

Těžba grafickými kartami bez ETH

Stejně jako Bitcoin je i Ethereum stále zabezpečeno pomocí procesu proof-of-work, ve kterém se nové kryptoměny „těží“ pomocí výpočetního výkonu. S přechodem na Proof of Stake se však těžba ETH brzy stane historií. A těžaři vlastní množství hardwaru.

Někteří by mohli přejít na jiné kryptoměny – ale pravděpodobně s výraznými ztrátami zisku. Všechny kryptoměny těžené pomocí GPU, mínus Ethereum, mají tržní kapitalizaci 4,1 miliardy dolarů – jen dvě procenta ETH. 97 procent denních výdělků z těžby jde na účet Etherea.

Přejděte na staking

Tento scénář je proto „méně pravděpodobný“, jak vysvětluje Butta, CMO ve společnosti Bitfly, která provozuje největší pool pro těžbu etheru s Ethermine. „Protože coiny nebudou schopny absorbovat hash rate a těžba nebude zisková, budou muset těžaři hledat lukrativnější příležitosti.”

„Vzhledem k vysokým cenám GPU na sekundárních trzích a možnosti výprodeje by nejracionálnějším rozhodnutím pro těžaře bylo prodat svůj hardware a začít stakovat,“ řekl Butta. S Ethermine Staking a Ethpool Bitfly již Bitfly vytvořil stake pooly, „které jsou v podstatě určeny k převedení našich současných těžařů z PoW na PoS“.

Jak z toho těží hráči

Pokud se podíváte na pokles ETH hashratu, tedy celkového výpočetního výkonu dodávaného do sítě, a na pokles cen grafických karet, zdá se, že tento scénář již nastává. Od té doby, co v polovině května dosáhl maxima více než peta hash za sekundu, klesla míra hashratu o více než 17 procent. Mnoho těžebních rigů již pravděpodobně přešlo do režimu offline.

ETH zastavuje těžbu: co dělat s grafickými kartami?
ETH hashrate | Zdroj: Glassnode

Na druhou stranu výrazně klesly ceny oblíbených grafických karet. Ještě před šesti měsíci stál vlajkový model GeForce RTX 3090 Ti od MSI v průměru 2 400 eur. Aktuální cena: 1700 eur. U levnějších alternativ (GeForce RTX 3080, 3070 a 3060, někdy s, někdy bez Ti) byl pokles ceny podobně dramatický.

ETH zastavuje těžbu: co dělat s grafickými kartami?
MSI GeForce RTX 3090 Ti

Pokud dojde ke změně konsenzu, mohlo by na trh přijít více GPU a ceny použitých grafických karet budou pravděpodobně dále klesat. Dobrá zpráva pro ty, kteří patří mezi hlavní zákazníky a kteří museli během pandemie utratit spoustu peněz za grafické karty kvůli problémům v zásobování a globálnímu nedostatku čipů: hráče. Těžaři se naopak musí přeorientovat, ale měli na to dost času.

Originální článek Ethereum brzy zastaví těžbu: co dělat s grafickými kartami? pochází z webu CryptoSvet.cz.