Lepší než očekávaná zpráva o trhu práce (NFP) z minulého pátku zajistila v posledním obchodním týdnu smířlivé zakončení týdne. Pozitivní cenový vývoj na amerických akciových indexech se přenesl i na kryptotrh, který byl v páteční prvotní reakci také přátelský. Mezitím cena Bitcoinu vzrostla na vrchol své boční fáze na 21 892 USD, než se o víkendu obnovilo vybírání zisků.
Pozitivní vývoj z minulého týdne na akciovém trhu na začátku týdne nepokračuje. Zda zvýšení cen v předchozím týdnu představovalo pouze oživení a finanční trhy se tento týden opět zkorigují, nebo zda jsme prozatím viděli dno, bude do značné míry záviset na čerstvých klíčových číslech z ekonomiky. Níže si můžete přečíst, která data by mohla ovlivnit ceny BTC a kryptoměn v tomto obchodním týdnu.
Index spotřebitelských cen (CPI) v USA
Ve středu 13. července ve 14:30 (SEČ) zveřejní americký úřad pro statistiku práce v USA index spotřebitelských cen (CPI) za měsíc červen. Účastníci trhu předpovídají meziroční nárůst o 8,8 procentního bodu. V předchozím měsíci byl nárůst ještě 8,6 procenta. Pokud budou překročeny odhady expertů, tlak na americkou centrální banku (Fed) dále poroste. Šéf Fedu Jerome Powell by musel zvážit další zvýšení sazeb, aby omezil nekontrolovatelnou inflaci.
Nové ceny výrobců a čerstvá čísla o nezaměstnanosti pro USA
Index výrobních cen (PPI) pro USA bude zveřejněn ve čtvrtek ve 14:30 (SEČ). Prognózy předpovídají nárůst o 0,8 procentního bodu. V předchozím měsíci byl růst cen výrobců již v průměru 0,8 procentního bodu. Index cen výrobců (PPI) měří produkty a služby vyráběné a prodávané v USA z hlediska změny transakčních cen. Rostoucí PPI také ukazuje na vyšší inflaci.
Také ve 14:30 (SEČ) budou zveřejněny týdenní údaje o prvních žádostech o nezaměstnanost ve Spojených státech. Tento týden se očekává 235 000 nových počátečních žádostí. Oproti minulému týdnu se odhad analytiků zvyšuje o 5000 žádostí. Pokud se ukáže, že počet prvních žádostí bude vyšší, než se očekávalo, to by znamenalo rostoucí hospodářský pokles v USA. Trvalý negativní vývoj by mohl vést k fiskální úlevě ze strany Fedu.
Maloobchodní tržby v USA
Poslední den obchodního týdne, pátek 15. července, ve 14:30 (SEČ) zveřejní Census Bureau maloobchodní tržby za měsíc červen. Ty jsou považovány za důležitý ukazatel nákupní nálady spotřebitelů. V poslední době byly tržby v maloobchodě v USA -0,3 procenta, což je výrazně pod očekáváním. Navzdory poklesu v předchozím květnu většina účastníků trhu očekává zvýšení tržeb koncovým spotřebitelům o 0,8 procentního bodu. Údaje pod touto prognózou by naznačovaly přetrvávající obavy spotřebitelů.
V 16:00 (SEČ) pak bude představeno několik významných klíčových dat z University of Michigan. Investoři věnují zvláštní pozornost spotřebitelským očekáváním soukromých domácností v USA. Ty jsou považovány za měřítko nákupního chování amerických spotřebitelů. Pro měsíc červenec analytici předpovídají hodnotu 47,0. Tato prognóza zůstává na desetiletém minimu. Spotřebitelská očekávání byla naposledy takto nízko hodnocena v roce 2011. V předchozím měsíci byla očekávání spotřebitelů na 47,5. Pokud bude prognóza 47 dokonce nižší, mělo by to opět zvýšit tlak na Fed. Pokračující slabé spotřebitelské chování ze strany občanů USA by mohlo přimět americkou centrální banku, aby poskytla další úlevu soukromým domácnostem.
Originální článek Důležité události pro kryptoměny a BTC v tomto týdnu pochází z webu CryptoSvet.cz.