Globální finanční trh čeká na oznámení klíčových úrokových sazeb ze strany americké centrální banky v polovině týdne. Kromě rozhodnutí o úrokových sazbách a relevantních ekonomických dat, jako je hrubý domácí produkt (HDP) USA a index spotřebitelských cen (CPI) pro eurozónu, se investoři opět zaměřují na čtvrtletní čísla velkých amerických technologických společností, jako je např. jako Meta a Alphabet tento týden.
Zda bude pozitivní cenový vývoj z předchozího týdne pokračovat i v tomto obchodním týdnu, bude opět do značné míry záviset na klíčových ekonomických datech. Níže si můžete přečíst, která data by mohla ovlivnit ceny kryptoměn v tomto týdnu.
V centru pozornosti významné společnosti
Se společnostmi Microsoft a Alphabet začne reportová sezóna v plné síle tento týden v úterý. Čtvrtletní čísla obou technologických gigantů poskytují cenné informace o aktuální poptávce v oblasti informačních technologií. Zejména výhled na nadcházející čísla společností ve druhé polovině roku by měl poskytnout informace o budoucím globálním ekonomickém vývoji.
Meta Platforms Marka Zuckerberga otevírá své knihy investorům v polovině týdne. I zde investoři doufají v nové poznatky o rozsahu reklamy umístěné na různých platformách sociálních médií společnosti. Čtvrtletní údaje Amazonu budou následovat ve čtvrtek. Pokles tržeb u největšího internetového prodejce by také ukazoval na pokračující ekonomický pokles.
Relevantní základy pro začátek týdne
V úterý 26. července v 16:00 (SEČ) budou zveřejněni čerstvé údaje o spotřebitelské důvěře CB v USA. Spotřebitelská důvěra odráží optimismus spotřebitelů ohledně ekonomického vývoje v USA. Předpověď na měsíc červenec je 97,2, což je opět méně než v předchozím měsíci. V předchozím měsíci červnu byla spotřebitelská důvěra 98,7 pod prognózou 100,4. Pokud budou očekávání analytiků opět vysoká, potvrdí to ekonomický pokles v USA. Tento vývoj pravděpodobně přivede Fed zpět na scénu.
Rozhodnutí americké centrální banky o úrokových sazbách uprostřed týdne
Rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách bude oznámeno ve středu 27. července ve 20:00 (SEČ). Většina analytiků očekává zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů na 2,50 procentního bodu. Vzhledem k nedávnému výraznému zvýšení míry inflace o 9,1 procentního bodu v červnu nyní někteří významní hráči dokonce zvažují zvýšení úrokových sazeb o 100 až 125 bazických bodů. Současně zveřejněné prohlášení FOMC také poskytunee cenné informace o ekonomické a finanční situaci v USA.
Tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella bude následovat ve 20:30 (SEČ). Powell odpovídá na otázky novinářů o fiskální politice Federálního rezervního systému.
Údaje o hrubém domácím produktu USA za druhé čtvrtletí
Následující čtvrtek 28. července ve 14:30 (SEČ) budou následovat údaje o hrubém domácím produktu (HDP) USA za druhé čtvrtletí roku 2022. Hrubý domácí produkt (HDP) je nejdůležitějším ekonomickým ukazatelem a popisuje součet zboží a služeb v USA snížený o poskytnuté zálohy. HDP lze použít k vyvození závěrů o současné ekonomické síle země. Experti očekávají nárůst o 0,5 procentního bodu; v předchozím měsíci byl HDP v USA -1,6 procenta pod odhady investorů. Pokud tento měsíc opět nedojde k odhadům analytiků a HDP se opět sníží, jsou USA podle převládající definice v recesi. Fed by pak pravděpodobně musel přizpůsobit svou současnou úrokovou politiku této situaci rychleji, než by si přál.
Spotřebitelské ceny v EU a PCE uzavřou týden
V pátek 29. července v 11:00 (SEČ) bude nejprve zveřejněn index spotřebitelských cen (CPI) za měsíc červenec pro eurozónu. Účastníci trhu předpovídají meziroční nárůst o 8,6 procentního bodu. Index spotřebitelských cen byl již v červnu na 8,6 procenta. Pokud budou tento měsíc dokonce překročeny expertní odhady, tlak na Evropskou centrální banku (ECB) dále poroste. Až v září padne další rozhodnutí o úrokové sazbě, může být šéfka ECB Lagardeová opět nucena zvýšit základní úrokovou sazbu výrazněji, než účastníci trhu v současnosti předpokládají.
Týden uzavře v 16:00 (SEČ) vyhlášení základní sazby PCE v USA na měsíc červen. Očekává se nárůst o 0,5 procentního bodu oproti předchozímu měsíci. Základní sazba výdajů na osobní spotřebu (PCE) popisuje změnu cen zboží a služeb, které američtí spotřebitelé nakupovali během vykazovaného období. Ceny uvažované v tomto cenovém indexu nezahrnují náklady na potraviny a energii. Změny v PCE naznačují, zda existuje trvalé riziko inflace nebo zda bylo prozatím dosaženo vrcholu. Pro americkou centrální banku je cenový tlak preferovaným měřítkem pro hodnocení rizika inflace v USA. Pokud základní míra soukromých spotřebitelských výdajů překročí prognózy, lze očekávat, že americký dolar bude nadále růst.
Originální článek Důležité události, které ovlivní krypto trhy tento týden pochází z webu CryptoSvet.cz.