Co jsou depozitní tokeny a proč v tom JPM vidí potenciál?

Již mnoho lidí ve finančním světě věří tomu, že kryptoměny jsou budoucnost finančního systému. Nyní se hraje už jen o to, jakou podobu tento nový finanční systém bude mít. Loňský krach kryptoměnových trhů, velmi dobře ukázal slabá místa, která je potřeba “vyztužit”, aby již nedocházelo k podobným událostem. V tomto článku se podíváme na řešení, které navrhuje investiční banka JPMorgan, řekneme si co jsou to depozitní tokeny a představíme si dva zajímavé tokeny, které je možné koupit v předprodeji a rozšířit si tak své investiční portfolio.

Jsou depozitní tokeny budoucností kryptoměn?

Podle nedávno zveřejněné zprávy jedné z nejvýznamnějších investičních bank JPMorgan by tomu tak mohlo být. V této zprávě JPMorgan detailněji popisuje, že jeden z budoucích trendů v oblasti kryptoměn budou právě depozitní tokeny.

Depozitní tokeny jsou vlastně taková alternativa ke stablecoinům, jelikož je vydávají především holdingové instituce. Podobný systém byl viděn již v dříve, kdy banky vydávaly své vlastní bankovky, jenž byly kryty centrální bankou. Poslední malá ukázka tohoto historického systému je dnes ještě k vidění ve Skotsku. Tam banky stále vydávají bankovky v librách a rovněž také v Severním Irsku.

Důvod, proč by měly depozitní tokeny “nahradit” stablecoiny nebo minimálně být velmi adekvátní alternativou, je ten, že stablecoiny mají stále dost problémů. I přestože se během několika posledních let staly velmi klíčovým aspektem celého kryptoměnového sektoru, tak JPMorgan v podstatě navrhl jejich vyřazení z procesu nákupů tokenů.

V současné době tento proces funguje tak, že zájemce o altcoiny musí nejprve provést směnu fiat měny do stablecoinu a až poté si může za stablecoin pořídit altcoin. Hlavní nevýhodou stablecoinů je, že jsou vázány na akciový trh, kde provozovatel jejich kurz zajišťuje. V okamžiku, kdy na akciovém trhu dojde k cenovému poklesu, je velmi finančně náročné udržet kurz stablecoinu vůči fiat měně 1:1.

JPMorgan tak navrhuje stablecoiny zcela vynechat a nahradit je depozitními tokeny, ve kterých by byla alokována pouze fiat měna (USD) a tento alokovaný budget by sloužil k vyrovnávání směného kurzu mezi digitální a fiat měnou. Nakonec až čas ukáže, jestli budou depozitní tokeny minimálně adekvátní alternativou stále velmi oblíbených stablecoinů.

2 zajímavé tokeny v předprodeji

Token TARO

Token TARO je nativním tokenem nejnovějšího metaverse projektu, RobotEra, který aktuálně sbírá finanční prostředky v rámci ICO na budování svého ekosystému.

Hlavní myšlenkou hry RobotEra je přenést hráče do virtuální reality, v tomto případě tedy na apokalyptickou událostí zničenou planetu Taro, kde společně s dalšími hráči se mnoha způsoby a prostřednictvím zajímavých aktivit snaží planetu obnovit.

Hráči přeberou roli robota a pokud budou chtít mohou si vytvořit i svého dalšího robotického společníka. Všichni roboti jsou NFT, které lze mimo jiné přizpůsobit a obchodovat s nimi na trhu v rámci samotné hry. Jako roboti budou hráči společně organizovat společenský život na planetě Taro, pořádat koncerty, výstavy, zábavní parky a rovněž i stavět budovy a další infrastrukturu potřebnou pro zajištění plnohodnotného života na planetě. Planeta Taro je rozdělena na sedm kontinentů, z nichž každý má své jedinečné zdroje.

Kromě toho, že si hráči užijí plno zábavy a budou dále rozvíjet svou fantazii, tak si mohou také i dobře vydělat. Stačí jen plnit nejrůznější úkoly za odměny, prodávat NFT, těžit nerosty, stakingem TARO tokenů nebo prodávat reklamní prostor na billboardech nebo na dalších místech ve světě, které hra RobotEra nabízí.

Nativní token projektu TARO je možné koupit v předprodeji za cenu 0,020 USDT. Do dnešního dne bylo v předprodeji už vybráno více jak 872 tisíc dolarů.

Zúčastnit se předprodeje

Token CCHG

Token CCHG, který je možné koupit aktuálně v předprodeji, by mohl zajímat především ty investory, kteří se zajímají jak o životní prostředí, tak i o trendy v oblasti elektromobilů. Kromě toho projekt C+Charge, jejímž nativním tokenem je právě token CCHG, určitě zaujme i malé spotřebitele, jenž se snaží o snížení své uhlíkové stopy.

Projekt C+Charge přichází nejen s řešením na otázku v oblasti nabíjení elektromobilů (EV), ale rovněž chce i široké veřejnosti zprostředkovat možnost podílet se na trhu s uhlíkovými kredity, což byla ještě nedávno “výsada” pouze velkých korporací.

Projekt se snaží vytvořit ekosystém, který by měl v budoucnu zahrnovat jak platební síť peer-to-peer, token CCHG, tak samozřejmě i NFT. Token CCHG bude sloužit především k placení za nabíjení elektromobilů. V celý proces by měl vypadat asi následovně. Řidič EV dostane v aplikaci upozornění, že jeho vůz bude brzy vybitý, následně aplikace C+Charge lokalizuje nejbližší nabíjecí stanici, tam si řidič EV nabije, zaplatí pomocí tokenů CCHG a jako dárek dostane uhlíkový kredit, který později může směnit za NFT.

Token CCHG je možné koupit v předprodeji už jen několik málo hodin za cenu 0,0145 USDT, poté bude cena automaticky navýšena na 0,016 USDT, protože předprodej vstoupí do své další fáze. Aktuálně projekt C+Charge zdolal svůj druhý velký milník, kterým je zdolání částky 1 milionu dolarů. V předprodeji se už do dnešního dne vybralo více než 1,12 milionu dolarů.

ZÚČASTNIT SE PŘEDPRODEJE

Originální článek Co jsou depozitní tokeny a proč v tom JPM vidí potenciál? pochází z webu CryptoSvet.cz.