Vyšší než prognózovaná stavební povolení v USA (1,67 milionu vs. 1,65 milionu) způsobila v úterý minulého týdne krátkodobý obrat trendu na americkém akciovém trhu. Investoři vybrali zisky po růstu v posledních několika týdnech a prodali S&P500 a Nasdaq100. Spolu s lepšími než očekávanými maloobchodními tržbami v USA (0,4 procenta vs. -0,1 procenta) tato pokračující robustnost spotřebitelského sentimentu v USA praděpodobně povzbudí americkou centrální banku, aby se drželi plánované politiky zvyšování sazeb.
Někteří experti již předpokládají, že by předseda Fedu Jerome Powell mohl do konce roku zvýšit úrokové sazby ve třech zbývajících krocích úrokových sazeb až o 50 bazických bodů více, než se na tiskové konferenci naposledy šuškalo. Korekce na klasickém finančním trhu se v uplynulém obchodním týdnu přenesla i do krypto sektoru. Cena BTC poklesla o 15 procentních bodů a krátce klesla na poslední historické minimum 20 800 USD, než se cena těsně před koncem týdne zvýšila zpět nad 21 300 USD. Kurz amerických akciových indexů opět ukázal velkou paralelu k průběhu BTC. Ekonomická data z tohoto týdne by mohla poskytnout první náznak toho, že oživení cen aktiv v posledních týdnech mohlo prozatím skončit a že trh bude pravděpodobně pokračovat v oživování.
Pro nadcházející obchodní týden by investoři měli věnovat zvláštní pozornost zveřejnění nejnovějších údajů o hrubém domácím produktu (HDP) USA. Vyhlášení základní sazby PCE by měli účastníci trhu také sledovat s velkým zájmem. Zda bude současná konsolidace cen na světových finančních trzích tento týden pokračovat, závisí do značné míry na klíčových ekonomických datech, jako tomu bylo nedávno. Jaká další ekonomická data z Evropy a USA by mohla mít tento týden vliv na vývoj cen BTC, ETH a dalších kryptoměn, se dočtete v následujícím přehledovém článku.
Údaje o prodeji nových rodinných domů v USA
Týden čísel začíná v úterý 23. srpna, ve 14:30 (SEČ) prodejem nových domů. Údaje zveřejňované měsíčně ministerstvem obchodu USA odrážejí současnou úroveň spotřebitelských výdajů. Vyšší než prognózované údaje o prodeji naznačují zlepšení nedávno klesající spotřebitelské důvěry v USA. Pokud by však prodeje domů byly slabší než 575 tisíc rodinných domů předpokládaných odborníky, znamenalo by to další zhoršení spotřebitelské důvěry. V předchozím měsíci byl počet prodaných domů 590 tisíc. Odborníci věnují větší pozornost číslům prodejů nových domů než vývoji prodejů stávajících nemovitostí. Pokud bude poptávka na nedávno klopýtajícím trhu s bydlením nadále slábnout, bude možná muset centrální banka upravit svou současnou měnovou politiku.
Údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v USA v polovině týdne
Ve středu 24. srpna ve 14:30 (SEČ) budou uvolněny nové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby upravené pro dopravní prostředky. Experti předpokládají nárůst příchozích objednávek o 0,2 procenta oproti předchozímu měsíci. V červenci byla hodnota ještě 0,4 procenta. Klesající objednávky zboží dlouhodobé spotřeby naznačují rostoucí opatrnost a nejistotu kupujících ohledně vývoje ekonomické poptávky. Pokud dojde oproti očekávání k překročení prognózy, svědčí to o pokračující robustnosti americké ekonomiky. Fed by to viděl jako další argument pro jejich plánovanou politiku zvyšování sazeb.
Údaje o hrubém domácím produktu USA za druhé čtvrtletí roku 2022
Ve čtvrtek 25. srpna ve 14:30 (SEČ) budou následovat údaje o hrubém domácím produktu (HDP) USA za druhé čtvrtletí roku 2022. Hrubý domácí produkt (HDP) je nejdůležitějším ekonomickým ukazatelem a popisuje součet zboží a služeb vyrobených v zemi po odečtení poskytnutých mezislužeb. Na základě údajů o HDP mohou ekonomové vyvodit závěry o současné ekonomické síle země. Po -0,9 procenta v předchozím měsíci červenci experti předpovídají v srpnu mírně nižší pokles ekonomiky o -0,8 procentního bodu. V porovnání s červnovou hodnotou -1,6 procenta by tato hodnota znamenala mírné zlepšení. Zejména Fed pravděpodobně doufá, že se mu podaří postupně zvyšovat klíčové úrokové sazby, jak bylo plánováno.
Americká základní data PCE uzavírají obchodní týden
Poslední den obchodního týdne, 26. srpna, bude zveřejněna základní sazba spotřeby domácností. Údaje zveřejněné ve 14:30 (SEČ) o změnách cen služeb a zboží nezahrnují změny cen energií a potravin. V předchozím měsíci byla míra inflace PCE ve srovnání s předchozím měsícem 0,6 procenta. Fed používá cenový index PCE jako preferované měřítko pro hodnocení cenového tlaku na občany. Pokud by se index PCE pro aktuální měsíc ukázal být vyšší, než se očekávalo, bylo by to pro finanční trh dvojnásob špatné. Fed by musel pokračovat v důsledném provádění úrokové politiky, aby mohl bojovat s inflací. Americký dolar by navíc nadále posiloval, což také škodí cenám kryptoměn.
Originální článek Nejdůležitější události tohoto týdne, které ovlivní kryptotrhy pochází z webu CryptoSvet.cz.