Proof of Work bude pro Ethereum brzy historií, síť je na cestě k aktualizaci The Merge – převodu procesu konsenzu na Proof of Stake. Dlouho očekávaný upgrade by měl podle posledních zpráv vývojářů proběhnout 15. září. Předem vám objasníme pět nejdůležitějších otázek.
1. Ovlivní upgrade spotřebu energie Etherea?
Proof of Work spotřebuje hodně elektřiny, to je veřejné tajemství. PoW při těžbě přichází v podobě výpočetního výkonu – kdo přispěje více, zvyšuje šanci na zpracování bloku a tím i na inkasování výnosu.
Tvrdě vybojovaná konkurence: S nárůstem cen na kryptotrhu je těžba stále lukrativnější, síťová výpočetní síla – známá jako hash rate – pro blockchainy, jako jsou BTC a ETH, za posledních několik let dramaticky vzrostla. Spotřeba obou sítí dohromady podle Digiconomistu je v současnosti taková jako spotřeba elektřiny Austrálie.
Aktualizací končí i těžba ETH. Místo těžařů budou v budoucnu síť zabezpečovat validátoři. Výsledkem je výrazně zlepšená energetická účinnost, spotřeba bude snížena odhadem o 99,95 procenta.
2. Zvýší se škálovatelnost?
To také není žádné tajemství: Ethereum má problém se škálováním. S propustností přibližně 15 transakcí za sekundu je výkon Etherea výrazně pod požadavky na to, aby se jednalo o největší platformu pro smart kontrakty. Deficit se objeví vždy, když si transakce vyžádají raketový nárůst a s nimi i transakční náklady.
Špatná zpráva: samotná změna konsensu zpočátku nic nemění. Dobrá zpráva: upgrade dláždí cestu pro následná řešení škálování.
Po aktualizaci se vývoj Etherea zaměřuje na integraci řešení tzv. Vrstvy 2 – sidechainů, které outsourcují zpracování transakcí a převádějí je do Etherea v dávkách. Síť by měla být v budoucnu schopna zpracovat tisíce transakcí namísto 15. Kompletní řešení se však očekávají v příštím roce.
3. Jaký prospěch budou mít investoři z přechodu na PoS?
Nejviditelnější vedlejší efekt přechodu na PoS: staking – příležitost získat výnosy na uzamčených ETH. I s malými částkami můžete nepřímo vydělávat peníze na zabezpečení sítě.
Vstupní částka pro validátory je vysoká: 32 ETH – v současnosti kolem 60 000 amerických dolarů. Malí investoři však mohou sdružovat kapitál prostřednictvím staking poolů a účastnit se tak stakování s menším počtem aktiv.
Uživatelé uzamknou své tokeny a obdrží roční procentuální výnos (APY) za poskytnutí, který se vypočítá na základě počtu nasazených tokenů. V průměru jsou zisky nižší než u „plného“ uzlu validátoru. Poplatky jsou také mnohem nižší. Proof of Stake tak umožňuje i drobným investorům finančně se podílet na zabezpečení blockchainu.
4. Stane se síť díky aktualizaci více decentralizovanou?
Protože validátoři s vyššími hodnotami uzamčených aktiv mají také vyšší šance na výhru, Proof of Stake má tendenci upřednostňovat bohaté účastníky sítě. To na jednu stranu snižuje míru decentralizace. Na druhou stranu Proof of Stake také zvýhodňuje účast v síti za výhodnějších podmínek než například Proof of Work.
Účast na Proof of Work zahrnuje vysoké náklady: pořízení, provoz a údržbu těžebních zařízení. Soukromí těžaři byli v průběhu let vytlačeni z podnikání, které bylo monopolizováno několika velkými hráči. Navíc velcí těžaři s vyšším hash rate v Proof of Work mají také konkurenční výhodu. Efekt plutokracie se u obou metod vyrovnává.
S Proof of Stake však nevznikají žádné další náklady – kromě samotného uzamčení. Přístup je obsáhlejší, ochrana je rozložena na více ramen než dříve. To zase zvyšuje stupeň decentralizace prostřednictvím Proof of Stake.
5. Stane se Ethereum „světovým počítačem“ s Proof of Stake?
Udržitelnost, škálovatelnost, finanční inkluze, decentralizace: Díky změně konsensu je Ethereum na dobré cestě k tomu, aby se vize „světového počítače“ stala skutečností. To je založeno na myšlence globální platformy pro smart kontrakty, kterou může používat každý. Ať už jde o decentralizované aplikace (dApps), NFT, DeFi obchody nebo remitence.
Integrace škálovacích řešení je zásadním kouskem skládačky, pouze s trvale nízkými poplatky a vyšší propustností může ETH splnit svůj příslib světového počítače. I když je v síti stále mnoho nevyřešených nedostatků, aktualizace The Merge výrazně přibližuje Ethereum k deklarovanému cíli světového počítače. Světový počítač je největší příležitostí v oblasti špičkových technologií, protože protlačí internet do fyzického světa, aby byl digitálně interaktivní.
Originální článek Pět nejdůležitějších otázek o aktualizaci Etherea pochází z webu CryptoSvet.cz.