Evropská centrální banka navrhuje zakázat kryptoměny založené na PoW do roku 2025

Evropská centrální banka (ECB) v novém dokumentu kritizovala mechanismus Proof-of-Work (PoW) používaný kryptoměnami, jako je BTC. Podle zprávy ECB představuje značné riziko s ohledem na změnu klimatu. Na základě toho ECB navrhla zakázat kryptoměny založené na PoW do roku 2025.

PoW na programu v ECB

Dokument se přirozeně zabýval případem Bitcoinu, největší kryptoměny na trhu. Poukázala však také na problémy s Ethereem. Za zmínku stojí, že druhá největší kryptoměna na trhu postupuje mílovými kroky vpřed se svým projektem migrace z PoW na mechanismus konsenzu Proof-of-Stake (PoS).

PoS je považován za udržitelnější mechanismus, protože nevyžaduje velké množství energie jako PoW. Vědci sestavili odhadovaná data uhlíkové stopy pro zmíněná aktiva. Kromě toho posuzovali, zda podkopávají závazek EU bojovat proti změně klimatu.

Poté diskutovali o politických opatřeních, která mají být provedena. V tomto případě dali termín realizace „potenciálních opatření“ až do roku 2025.

Na základě údajů z různých zdrojů, jako je Cambridge BTC Electricity Consumption Index (CBECI), vědci uvedli, že těžba BTC a ETH dohromady spotřebuje více energie než „středně velké země“, jako je Španělsko, Nizozemsko a Rakousko.

Odhadovaná roční spotřeba elektřiny BTC a ETH ve srovnání s vybranými zeměmi
Odhadovaná roční spotřeba elektřiny BTC a ETH ve srovnání s vybranými zeměmi.

Údaje navíc ukázaly, že odhadované roční emise k květnu 2022 překročily cíl snížení emisí skleníkových plynů (GHG) pro mnoho zemí eurozóny.

Kromě toho text zdůrazňuje, že i hledání obnovitelných zdrojů může ohrozit cíle zeleného přechodu. Je to proto, že jak „aktiva PoW migrují na obnovitelné zdroje energie, mohou vyloučit další využití obnovitelné energie“. Podle ECB by to mohlo ohrozit cíle zemí zeleného přechodu.

Pokud jde o možný zákaz PoW, zpráva zdůraznila možné důsledky, zejména pro instituce. Je to proto, že do BTC a v menší míře i do ETH je investováno mnoho institucionálních peněz.

Orgány musí posoudit, zda uhlíková stopa určitých aktiv poškozuje ekologický přechod. Výzkumníci však poznamenávají, že úřady by neměly potlačovat inovace. Vždyť je to motor ekonomického růstu.

“Zatímco přínos BTC pro společnost je pochybný, blockchain v zásadě může poskytnout dosud neznámé technologické výhody a aplikace.”

Originální článek Evropská centrální banka navrhuje zakázat kryptoměny založené na PoW do roku 2025 pochází z webu CryptoSvet.cz.