Tento libertariánský obchodník s Bitcoiny a představitel konceptu seasteading chce postavit město na moři

Chad Elwartowski, americký softwarový inženýr, který se stal obchodníkem s Bitcoiny , je jedním z předních představitelů konceptu seasteading – libertariánská jednotka, která staví nezávislá plovoucí města na volném moři. V současné době konstruuje prototyp „prvního inteligentního, plovoucího domu na světě, který je vytvořen na 3D tiskárně“ u karibského pobřeží Panamy. Předchozí „úsilí“ v Thajsku bylo odtaženo místním námořnictvem v roce 2019.

Mohlo by vás zajímat: Vše, co potřebujete vědět o Bitcoinu v jednom videu

Díky koronaviru si seasteading užívá renesanci mezi technologickou elitou, ale tentokrát hledají povolení

Zájem o seasteading se těší renesanci mezi libertariány a technologickými milionáři. Chtějí uniknout hrozbě rostoucího vládního dohledu. Hnutí prošlo dlouhou cestu. Podnikatelé Peter Thiel a Patri Friedman (vnuk významného ekonoma Miltona) založili Seasteading Institute v roce 2008.

„Coronavirus je příležitostí ukázat světu, že to, co budujeme, bude v budoucnu velmi užitečné,“ řekl Elwartowski v nedávném videu o svém projektu.

Elwartowského vize se od prvního pokusu o pobřežní stavbu v Thajsku změnila (nutno dodat, že k lepšímu). Tam byl on a jeho thajský partner Supranee Thepdet nuceni uprchnout. Úřady určily, že kabina ze skleněných vláken na vrcholu plovoucí tyče představuje hrozbu pro suverenitu země – trestatelnou smrtí.

Nyní se usadili v Panamě a připojili se k firmě zvané Ocean Builders , která vyrábí 30 „seapodů“ a prodává je na otevřeném trhu za 200 000 až 800 000 USD. Budou registrovány jako lodě pod vlajkou Panamy. Za seapod, který má 74 čtverečných metrů obyvatelné plochy zaplatíte 195 000 amerických dolarů.

Libertariáni nyní žádají vládní povolení k dokončení svých utopických snů. Faktem je, že předchozí pokusy o založení plovoucích společností moc nedopadly – dokonce i ty, které byly schváleny národními vládami.

Na příklad v roce 2017 vláda Francouzké Polynesie schválila plány Seasteading Institute na autonomní komunitu poblíž místního pobřeží používající kryptoměnu zvanou Varyon. Úřady však zrušily svůj souhlas o rok později v reakci na námitky obyvatel Tahiti o „technologickém kolonialismu“.

Friedman je nyní zapojen do plánu Marshallových ostrovů na zavedení digitální měny. Spolu s Thielem se přesunuli do samosprávných charterových měst v rozvojových zemích. To mezinárodním firmám umožnilo založit obchod v poloautonomních zónách.

Projekt má podobu venture fondu, který je financován Thielem a mezi dalšími investory jsou bitcoinové těžké váhy Marc Andreessen, Roger Ver a Balaji Srinivasan.

„Seasteadeři zjistili, že je lepší dohodnout se s vládou,“ řekl Titus Gebel, generální ředitel společnosti Tipolis, dalšího startupu pro rozvoj poloautonomních měst provozovaných soukromými společnostmi.

Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny

 

Originální článek Tento libertariánský obchodník s Bitcoiny a představitel konceptu seasteading chce postavit město na moři pochází z webu CryptoSvet.cz .