Poplatky za bitcoinové transakce letos klesly o více než 50 %

Transakční poplatky letos po prudkém nárůstu začátkem léta výrazně poklesly.

Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny

Bitcoinové transakční poplatky kesly o více než 50%

Podle údajů analytické platformy YCharts průměrný transakční poplatek v bitcoinové síti letos klesl ze 4,40 dolarů na 1,80 dolaru, což je pokles o 57,97 %. Tento pokles lze přičíst řadě faktorů.

Jedním z vysvětlení je, že katalyzátorem mohla být rychlá expanze Bitcoin Lightning Network, ve které jsou transakce mimo blockchain. Abychom to uvedly do perspektivy, bitcoinová síť si účtuje poplatek za každou transakci. Tato platba je pak rozdělena mezi těžaře. Když je síť přetížená a poptávka po zpracování transakcí daleko převyšuje nabídku těžařů, uživatelé často platí více.

21. dubna dosáhl průměrný transakční poplatek v bitcoinové síti historického maxima 62,8 dolarů za transakci, protože výpadky těžařů v Číně zpomalily produkci bloků v době, kdy byla poptávka po Bitcoinu (BTC) opravdu masivní.

Pokles poplatků lze přičíst tomu, že těžaři Bitcoinu se stávají méně skeptičtí a neztrácejí zájem o zpracování transakcí. Když k tomu dojde, obtížnost těžby, která měří, jak obtížné je ověřit bitcoinovou transakci, klesá.

Dalším možným důvodem klesajících transakčních nákladů je odlehčení mempoolu, což je místo všech čekajících transakcí před potvrzením. Když je transakce odeslána do bitcoinové sítě, zůstane v mempoolu, dokud neobdrží potvrzení. Protože každý blok BTC má určitou velikost 1 MB, může velký mempool povzbudit těžaře, aby upřednostňovali lukrativnější transakce.

Během těchto případů začnou zákazníci platit více, aby jejich transakce neuvízly v mempoolu. To zvyšuje celkové transakční náklady na bitcoinové síti. Velikost bitcoinového mempoolu je nyní výrazně pod jeho maximální kapacitou, jak ukazuje graf níže.

mempool size
zdroj: blockchain.com

Průměrný počet transakcí v posledních měsících také výrazně klesl. V průměru za den bylo na začátku roku 2021 více než 350 000 transakcí, ale toto číslo nyní kleslo na 250 000 až 213 000 transakcí za den.

Dalším možným vysvětlením poklesu transakčních nákladů je, že obchodníci a držitelé BTC mají tendenci používat méně BTC. Pokles poptávky způsobí pokles ceny za token, což snižuje transakční poplatky.

Mezitím poplatky na blockchainu Ethereum také prudce klesly se zbytkem trhu s kryptoměnami. Průměrný transakční poplatek sítě Ethereum byl v době psaní 4,90 dolarů, přičemž 12. května 2021 dosáhl vrcholu na 69,92 dolarů.

Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod

Originální článek Poplatky za bitcoinové transakce letos klesly o více než 50 % pochází z webu CryptoSvet.cz.