Pohled Satoshiho Nakamota na spotřebu energie bitcoinově sítě

Pohled Satoshiho Nakamota na spotřebu energie bitcoinově sítě

Vzhledem k tomu, že cena Bitcoinu (BTC) v uplynulém roce prudce vzrostla, přitahuje stále více kritiky za jeho spotřebu energie. Kritici hovoří o neuvěřitelných částkách „nákladů na energii za transakci“, pokud by se škálovatelnost Bitcoinu srovnala s platební platformou, jako je Visa.

Vše, co potřebujete vědět o tom, Jak obchodovat na Binance + 40% sleva na obchody a cashbackem!

Satoshiho pohled na spotřebu energie Bitcoinu

Zastánci Bitcoinu mají vždy odpoveď. Ale možná nejlepší ospravedlnění spotřeby energie kryptoměny pochází od samotného Satoshiho Nakamota, anonymního tvůrce kryptoměny, který zmizel v roce 2010. Jeho vysvětlení se tento víkend znovu objevilo na Redditu – více než deset let poté, co ho napsal.

“Užitečnost směn, které umožňuje Bitcoin, daleko překročí náklady na použitou elektřinu. Nemít Bitcoin je tedy čisté plýtvání,“ napsal Nakamoto na krypto fóru BitcoinTalk v srpnu 2010.

Bitcoin používá mechanismus konsensu známý jako proof-of-work, v němž těžaři soutěží v řešení kryptografických úloh, aby mohli jako první dokončit blok výměnou za odměnu v Bitcoinu. Aby zůstali konkurenceschopní, jsou nuceni závodit v hardwarovém zbrojení pomocí stále výkonnějších počítačů s odpovídajícím zvýšením spotřeby energie.

Před Bitcoinem byly bez úspěchu vyzkoušeny jiné způsoby distribuce digitální měny. Nakamoto usoudil, že emise Bitcoinu musí zahrnovat prokazatelné spalování energie, protože neexistuje žádný jiný způsob, jak rozdělit jednotky digitální hodnoty do světa spravedlivě a decentralizovaným způsobem.

V příspěvku na fóru vysvětlil, že situace je podobná jako u zlata: „Těžba zlata je plýtváním, ale plýtvání je mnohem menší než užitečnost dostupného zlata jako prostředku směny, myslím, že případ bude stejný pro Bitcoin.“ Těžba zlata je energeticky náročná, protože těžba drahých kovů ze Země vyžaduje obrovské množství práce. Je to podnikání s nízkou marží a zahrnuje spoustu kapitálových výdajů.

Těžba je zároveň radikálně volným trhem, takže marže těžařů jsou obvykle malé, bez zvláštních výhod pro ty, kdo vykonávají těžkou práci. Totéž podle Nakamota platí pro Bitcoin. Ve stejném vláknu Nakamoto dodal, že „proof-of-work má pěknou vlastnost, že jej lze distribuovat prostřednictvím neověřených třetích stran.“

Nakamotova odpověď každopádně stačila k přesvědčení jeho kritika z roku 2010, „gridicon“, který původně upozornil na téma zbytečné energie spotřebované bitcoinovou sítí. “Nyní si myslím, že Bitcoin ve skutečnosti nemrhá výpočetním výkonem – místo toho tvrdě pracuje na tom, aby z tohoto výpočetního výkonu přinesl co nejvyšší možnou hodnotu,“ odpověděl gridicon.

Naučte se obchodovat s pákou pro větší zisky, Jak obchodovat s pákou na Binance?

Originální článek Pohled Satoshiho Nakamota na spotřebu energie bitcoinově sítě pochází z webu CryptoSvet.cz.