Opravdu nás ochrání Bitcoin před inflací?

Bitcoin je stále více vnímán jako zajištění proti inflaci. Ale skutečně chrání před inflací?

Nenechte si ujít naše video: Jak obchodovat na Binance – návod

Bitcoin vs. zlato

Faktem je, že mnozí jsou zvyklí brát zlato jako tradiční zajištění proti inflaci. Zlato běžně považováno za rizikové aktivum. Rozdíl mezi tímto kovem a Bitcoinem je v tom, že investice do zlata jsou mnohem méně rizikové kvůli relativně nízké volatilitě jeho hodnoty, ale kvůli této nízké volatilitě mohou produkovat velmi omezené výnosy.

Například cena unce zlata za posledních 10 let vzrostla z přibližně 1 600 dolarů na současných 1 820 doalrů, tedy 12% nárůst, což značí nízkou volatilitu a extrémně nízké riziko, ale také minimální zisky. Ve stejném období reálná hodnota amerického dolaru klesla o 11 %, takže zlato bylo v posledním desetiletí jistě zajištěním proti inflaci, ale bez výraznějších reálných výnosů.

Cena největší kryptoměny na druhou stranu za posledních deset let vzrostla o zhruba 650 000 %, takže i když donutil investory podstoupit velké riziko kvůli své vysoké volatilitě, přinesl také obrovské zisky.

Bitcoin ve srovnání s dolarem

Možná stojí za to to jednoduše přirovnat k americkému dolaru, referenční měně nejen pro kryptotrh, ale pro globální finanční trhy jako celek.

Za posledních 12 měsíců reálná hodnota dolaru klesla o 7 % a hodnota BTC vůči dolaru vzrostla o 15 %. Rozšířením srovnání na poslední čtyři roky, jelikož bitcoinové cykly trvají přibližně čtyři roky, nominální hodnota BTC vůči dolaru vzrostla o 180 %, zatímco skutečná ztráta hodnoty samotného dolaru činila 11 %.

Ve světle toho se skutečně zdá, že Bitcoin lze skutečně považovat za zajištění proti inflaci, ale pouze z dlouhodobého hlediska a s určitou významnou mírou rizika.

To znamená, že pokud z tohoto hodnocení odstraníme potřebu mít nízkou úroveň rizika, Bitcoin se skutečně zdá být správným kandidátem. Jeho mnohem vyšší míra rizika než u zlata však znamená, že ne vždy je nutně dobrou investicí v krátkodobém až střednědobém horizontu. Z dlouhodobého hlediska se však ukazuje, že kdo nakoupil BTC a neprodal je alespoň čtyři roky, nikdy neprohrál.

Ti, kteří zlato nakoupili například v srpnu 2011, si na zisky museli počkat téměř devět let.

Mohlo by vás zajímat: Kde koupit Bitcoin a kryptoměny

Originální článek Opravdu nás ochrání Bitcoin před inflací? pochází z webu CryptoSvet.cz.