Kvantové počítače: Máme se začít bát? Jsou kryptoměny v ohrožení?

Kvantové počítače se pomalu ale jistě dostávají do širšího podvědomí uživatelů počítačů a nových technologií. Doba tranzistorů se zdá být pomalu ale jistě nahrazena novou technologií v podobě kvantových počítačů. Máme se začít bát této nové technologie, která přinese revoluci? Každý technologický pokrok přináší i nové výzvy a nebezpečí, stručná odpověď by tedy zněla – ano. Kvantové počítače přináší nesrovnatelně vyšší výpočetní výkon a budou schopny prolomit současné šifrování. Kryptoměny v ohrožení nebo ne? Ne tak úplně. Je zapotřebí si uvědomit, že prolomení současného šifrování znamená obrovský problém nejen pro kryptoměny, ale veškeré současné platební transakce, které využívají stejné či podobné šifrovací algoritmy jako kryptoměny.

Na poli kryptoměn již několik týmů zahájilo práce na vytvoření resistentního blockchainu, odolného vůči obrovskému výpočetnímu výkonu kvantových počítačů, například Quantum Resistant Ledger . Některé kryptoměny namísto blockchainu využívají DAG (Directed Acyclic Graph) a označující se jako systémy odolné vůči kvantovým počítačům, ale i ony mají svá úskalí a limity. Jiný projekt jménem Radix DLT vytvořil svoji vlastní škálovatelnou technologii, která se již vyvíjí řadu let a zatím vypadá slibně.

Kvantové počítače versus křemíkové Novodobé křemíkové počítače složené z tranzistorů využívají pro výpočetní operace binární soustavu. Bity mají dvě možné pozice, je to svět jedniček a nul. Jak se tedy liší kvantové počítače od klasických? Tato nová technologie používá takzvané qubity – kvantové bity. Tyto qubity přenáší obě pozice najednou, až do momentu určení jejich pozice měřením, tato vlastnost pochází z kvantové fyziky, světa velmi odlišného než ten co známe a vnímáme. Toto je ta vlastnost která zvyšuje výkon kvantových počítačů od těch klasických exponenciálně.

Tip redakce: Sledujte novinky na našem portálu skrz Twitter

Jednou z předních firem v odvětví je kanadská společnost D-Wave, založená koncem devadesátých let. Stala se první firmou na světě, která v roce 2011 prodala tehdy 128 qubitový počítač D-Wave One. V současné době nabízí model D-Wave 2000Q, tedy kvantový počítač s 2000 qubity. Příští rok má být uveden nový model s 5000 qubity. Mezi zákazníky této společnosti patří Google, Nasa, zbrojovka Lockheed Martin a další. Nutno podotknout, že tyto kvantové počítače jsou momentálně navrženy k řešení specifických úkolů a nikoliv pro široké použití. Cena nového modelu se pohybuje u hranice 15 miliónů amerických dolarů.

O D-Wave se pochvalně vyjádřili jeho majitelé, kteří kvantové počítače nakoupili. Například technologický ředitel Googlu Hartmut Evan poznamenal: „D-Wave dokáže za sekundu udělat to, co by konvenční počítač zpracovával 10 000 let.“ Podle propočtů samotného Googlu, je jejich D-Wave sto milionkrát výkonnější než standardní počítač. Procesory D-Wave neprodukují žádné teplo, jsou totiž uzavřeny v ochranném kontejneru kde teplota dosahuje -273,135 stupňů Celsia, tedy téměř u hranice absolutní nuly.

Mohlo by Vás zajímat: Elon Musk a jeho nový model Tesly – Cybertruck

Kvantové počítače musí dosáhnou několika set tisíc až miliónů qubitů, než budou schopny prolomit současné šifrování. Kryptoměny v ohrožení tak prozatím nejsou. Největším problémem kvantových počítačů jsou extrémní podmínky v jakých dokáží pracovat a navyšování počtu jednotlivých procesorů, které zvyšují qubity. Ještě před lety skeptici namítali, že kvantové počítače nepůjdou nikdy sestrojit. Na počátku nového milénia neexistoval způsob, jak propojit více qubitů dohromady, v současnosti je již ale situace jiná. Možná nám vývoj může připadat pomalý, ale v technologickém světě jsme zvyklí na rychlé převraty, které nové technologie přináší. Kanadská společnost D-Wave je ve vývoji kvantových počítačů průkopníkem a vzhledem k nově oznámené novince na příští rok, se nezdá, že by chtěli ve vývoji zpomalit.

Podle odhadů kryptografických odborníků bychom se měli začít bát, jakmile budou existovat kvantové počítače s milióny qubitů a budou vyřešeny další technologické překážky. Skeptici také připomínají, že některé již existující algoritmy jsou nevhodné pro řešení kvantovými počítači a je lepší tuto práci přenechat klasickým super počítačům. Nicméně z dosavadního vývoje se dá usuzovat, že je jen otázkou času, než spatří světlo světa dostatečně výkonné kvantové počítače, který současný svět šifrování radikálně promění. Na kvantové smart hodinky a jiné vymoženosti si tak budeme muset pravděpodobně počkat ještě pěknou řádku let.

Originální článek Kvantové počítače: Máme se začít bát? Jsou kryptoměny v ohrožení? pochází z webu CryptoSvet.cz .