Udržitelnost, ochrana klimatu a životního prostředí, ochrana volně žijících zvířat či znovu nalezení cesty k přírodě. To jsou témata, která už několik měsíců nebo možná i let hýbou společenským děním a naštěstí ani krypto sektor není výjimkou. V současné době se však již začíná vyskytovat stále více krypto projektů, které se zaměřují právě na tyto otázky. Aby své uživatele maximálně motivovaly k odpovědnějšímu chování, odměňuje je většina z těchto “zelených” krypto projektů tokeny, což uživatelům dává možnost získat pasivní příjem a ještě navíc pomoci přírodě. V tomto článku se podíváme na dva “zelené” krypto projekty Ecoterra a Chimpzee, které se rozhodly nezůstat jen u řečí a začaly budovat ekologické povědomí u široké veřejnosti.
Eko-zelené krypto projekty
Vše ovšem není stále tak “zelené”, jak by se mohlo na první pohled zdát. To, že se kryptoměny a ochrana klimatu dosud propojují jen málo, je způsobeno hlavně bitcoinem a mechanismem konsensu, který tato nejznámější kryptoměna používá k ověřování transakcí. Těžaři totiž musí řešit složité algoritmické výpočetní úlohy, přičemž ten, kdo uspěje jako první, může transakci ověřit a vložit do blockchainu nový blok, za což na oplátku získá Bitcoin jako odměnu.
Tento postup však vyžaduje vysoce výkonné počítače, které jdou ruku v ruce s obrovskou spotřebou energie. Kolem těžby se už rozvinulo celé odvětví, jehož datová centra se nacházejí z velké části na území těch zemí, které se příliš udržitelnou výrobou energie nezabývají. Například index vyvinutý univerzitou v Cambridgi odhaduje spotřebu elektřiny bitcoinu na přibližně 107,65 terawatthodin v roce 2022.
“Zelené” kryptoměny postupem času stále více získávají na oblibě, a proto není divu, že i jejich nabídka je každým dnem větší. Do kterých kryptoměn by však mohli investoři investovat? Vše záleží samozřejmě na jejich vlastních preferencích a osobní toleranci vůči riziku. Investoři by si měli vždy před učiněním investice provést i svůj důkladný průzkum, na základě kterého se následně rozhodnou, zda je tato investice pro ně to pravé ořechové.
Ecoterra
Ecoterra je jedním z těch velmi zajímavých eko projektů, které se v posledních týdnech objevily v krypto sektoru. V případě, že investora tato témata zajímají a rád by udělal něco pro ochranu klimatu a životního prostředí, tak právě tento krypto projekt je možná tím, který tak dlouho hledal. Co se týče ekologie, tak zde není možné se vyhnout ani tématu recyklace. A právě recyklací se zabývá i nový krypto projekt Ecoterra.
Srdcem Ecoterry jsou automaty RVM na zpětný výkup, které by měly být časem umístěny ve vybraných řetězcích, aby byly maximálně dostupné vše. Samotný potenciální trh je obrovský. Projekt aktuálně spolupracuje s řadou známých společností jako Coca-Cola, Heineken, Vittel a Evian.
Hlavním pilířem Ecoterry je aplikace, která bude přístupná prostřednictvím chytrého telefonu nebo PC. V této aplikaci budou moci uživatelé například skenovat lahve výše uvedených značek, než je dají do zmíněných RVM automatů. Pak nejenže získají fiat peníze zpět prostřednictvím vkladu, ale Ecoterra je ještě také odmění za jejich recyklaci nativním tokenem projektu, tokenem Ecoterra.
Ekosystém Ecoterra Web3 zahrnuje dále i tržiště s recyklovanými materiály, tržiště uhlíkových kreditů a profil Impact Trackable Profile, kde mohou uživatelé sledovat své vlastní chování šetrné k životnímu prostředí a chování ostatních. Tato funkce by měla být zvláště zajímavá pro společnosti, které chtějí zlepšit nebo posílit svou image šetrnou k životnímu prostředí. Aplikaci lze samozřejmě použít ve všech zemích, kde jsou zavedeny ony systémy zpětného odkupu materiálu k recyklaci.
Chimpzee
Druhým projektem, který se zaměřuje na ekologii, je projekt Chimpzee. Tento nový zelený kryptocoin je zatím v krypto sektoru nováčkem, který ovšem nijak nezaostává.
Tato platforma se zaměřuje i na podporu charitativních organizací. Jak o sobě sama platforma tvrdí, nejedná se pouze a sliby a prázdné řeči, ale o platformu, která aktivně koná. Například před několika dny díky probíhajícímu předprodeji, pomohl Chimpzee zasadit více než 20 000 stromů na Guatemale. Seznam organizací, kterým chce projekt pomáhat formou finančních darů se však stále rozšiřuje. Některé tokeny CHMPZ tak jsou blokovány právě pro tyto organizace, které se zabývají ochranou zvířat a životního prostředí.
Samotný projekt Chimpzee však kombinuje ochranu klimatu, zvířat a životního prostředí s popularitou a trakcí meme coinu. Nativní token projektu CHMPZ je v současné době možné koupit v rámci probíhajícího předprodeje za 0,0007 USD. V předprodeji se prozatím podařilo vybrat už více než 850 000 dolarů.
Projekt je založen na třech základních pilířích. Prvním pilířem je obchod Chimpzee (Shop2Earn), kde mohou uživatelé získat tokeny CHMPZ jako odměnu za své nákupy. Druhým pilířem pak Chimpzee NFT tržiště (Trade2Earn), kde mohou uživatelé nakupovat, prodávat a vyměňovat NFT. A posledním třetím pilířem je hra “Zero Tolerance”(Play2Earn), kde je rovněž možné získat tokeny CHMPZ jako odměnu. Tváří projektu Chimpzee je Max Chimpzeeski, což je opice, člověk, stroj a k tomu i navíc brilantní vědec v jednom.
Originální článek Které kryptoměny dnes koupit: Populární eko-zelené kryptoměny pochází z webu CryptoSvet.cz.