Kryptoměny vedou k “dolarizaci” ekonomiky, tvrdí Indická centrální banka

I když se kryptoměny během minulého týdne silně propadly, stále nikam nezmizely (až na Terra Luna) a je dále potřeba řešit legislativní náležitosti s nimi spojenými. Dokonce aktuální propad trhu naznačil, že určité regulační zásahy jsou nutné, především co se týče krizového řízení a dostatečné kapitalizace. Ovšem s regulací přichází mnoho otázek. Na jednu z palčivých témat poukázala Indická centrální banka, která řeší problém “dolarizace” ekonomy a na jejich tvrzení skutečně něco může být.

Kryptoměny jsou vázané na dolar

Indická centrální banka se obává toho, že když pustí digitální aktiva do své ekonomiky, stane se její část závislá na dolaru. To by bylo způsobeno tím, že nejvíce kapitalizované digitální měny jsou na burzách kotované vůči americkému dolaru. To by v praxi znamenalo, že bude-li dolar silný, kryptoměny budou slabé, což může citelně zasáhnout ekonomiku.

“Téměř všechny kryptoměny jsou denominovány v dolarech a emitovány zahraničními soukromými subjekty, což může nakonec vést k dolarizaci části naší ekonomiky, což bude proti suverénnímu zájmu země.”

Centrální banka (RBI) rovněž poukazuje na fakt, že v případě přijetí nebo nahrazení indické rupie kryptoměnamy, ztratí možnost regulovat a dohlížet na tato finanční aktiva, což v podstatě degraduje funkci instituce na minimum. Centrální banka také dlouhodobě kritizuje popularizátory digitálních aktiv, za to, že se dostatečně nezabývají ochranou klientů a praním špinavých peněz, ale raději vynakládají obrovské sumy na marketing.

Originální článek Kryptoměny vedou k “dolarizaci” ekonomiky, tvrdí Indická centrální banka pochází z webu CryptoSvet.cz.