Koronavirus: Pravda a zajímavosti o viru, který hýbe světovým děním

 

Od přelomu roků 2019 a 2020 se mezi populací po celém světě rozšířil nový typ koronavirus, který způsobuje respirační zdravotní problémy, jež mohou mít pro oslabený organismus fatální následky. Co všechno o něm víme a jaká je pravda?

Tip: Nové denní statistiky koronaviru – Výskyty, úmrtí či nakažení

Co je koronavirus a jak se přenáší Koronavirus je společným označením pro celkem čtyři rody virů v podčeledi Orthocoronavirinae. Napadají jak zvířata, tak i lidi, u nichž vyvolávají nejen běžné nachlazení, ale také závažnější virózy. Nový kmen koronaviru, který se objevil na konci loňského roku v čínském městě Wu-chan, nese název COVID-19 a nebyl dosud u lidí pozorován. K 1. březnu 2020 se jím nakazilo více než 87 500 lidí a byl diagnostikován vedle Číny také v dalších 66 zemích po celém světě, a to včetně České republiky.

Koronavirus COVID-19 se přenáší kapénkovou infekcí, odhadovaná inkubační doba je 2 až 14 dní. Při nákaze tímto virem se u postiženého člověka objeví zpravidla horečka, kašel, obtížné dýchání, bolest svalů a únava.

Jak se před koronavirem chránit? Základem prevence proti koronaviru COVID-19 je důsledné dodržování hygienických pravidel:

časté a správné umývání rukou, vyhýbání se nemocným osobám, ochrana okolí při kašli (kašlat nikoliv do dlaní, ale do rukávu), zvážení nezbytnosti návštěvy kulturně-společenských nebo sportovních akcí, nejezdit do rizikových oblastí. Tolik říkají údaje o novém koronaviru, které zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Současně s výskytem zákeřného viru však začaly mezi lidmi kolovat nejrůznější fámy a domněnky o tom, jak se před nákazou účinně chránit.

Česnek, alkohol aneb co na koronavirus neplatí Bohužel, lék na koronavirus zatím neexistuje, takže jako jediná ochrana proti němu zůstává důsledná prevence. Jak víme, zdrojem původu viru je Čína, odkud do celého světa proudí spoustu zboží. I naši občané jsou zvyklí v tamních e-shopech výhodně nakupovat a vznikla obava, že by se lidé mohli nakazit z balíčku, který jim doručí Česká pošta. Tady je na místě zdůraznit, že poštovní zásilky z Číny virus nešíří.

Současně platí, že chlor je při ničení viru neúčinný, roušky zdravé lidi nechrání, a jsou vhodné pouze pro osoby s respiračními problémy. Přesto je občané v lékárnách vykoupili. Na virus nezabírá ani panák dobrého alkoholu, stroužek česneku je dobrý leda tak na topinku nebo proti upírům, ale proti koronaviru neochrání. Zbytečné je také na koronavirus COVID-19 polykat antibiotika. Ta jsou určená na léčbu bakteriálních onemocnění.

V některých lékárnách už lidé vykoupili potravinový doplněk Preventan, protože někde slyšeli zvěst, že účinkuje jako ochrana proti novém koronaviru. Preventan obsahuje biologicky aktivní látky a přispívá k normální funkci imunitního systému. Jistě je v pořádku si posilovat svoji imunitu, to jde ovšem i zdravým životním stylem a jídelníčkem, omezením stresu, pohybem na čerstvém vzduchu nebo vydatným spánkem. Takže nemá cenu na doplněk stravy stát frontu v lékárně a jeho nákupem ve velkém likvidovat zásoby.

Při epidemii koronavirem byste měli zůstat s chladnou hlavou, chovat se zodpovědně k sobě i k druhým a nevěřit každé fámě, která koluje éterem nebo na internetu.

Originální článek Koronavirus: Pravda a zajímavosti o viru, který hýbe světovým děním pochází z webu CryptoSvet.cz .