Kdo ve skutečnosti používá DeFi?

Nová zpráva o stavu Ethereum sítě od ConsenSys Codefi ukazuje, že hodně aktivity v DeFi mají na svědomí tzv. „Superuživatelé“. Aby bylo možné posoudit aktivitu uživatele, analyzuje zpráva obecnou aktivitu uživatele a využití napříč aplikacemi.

Tato analýza pochází od společnosti Codefi – dceřiné společnosti společnosti Ethereum pro vývoj softwaru ConsenSys. Zpráva osvětluje, kolik jedinečných uživatelů využívá tyto a další služby Decentralizového finančnictví. I když se hodnota uzamčená v aplikacích DeFi od dubna letošního roku téměř ztrojnásobila, zpráva dospěla k závěru, že většina aktivit nepřichází od nových uživatelů.

Jedna z ústředních otázek analýzy se ptá, zda „uživatelé DeFi využívají interoperability protokolů založených na Ethereu.“ Ve snaze odpovědět na tuto otázku zpráva analyzuje 79 648 adres, které reagovaly na inteligentní smlouvy DeFi ve druhém čtvrtletí 2020. Ethereum v červnu 2020 překročila 100 milionů jedinečných adres a aktivní využívání adres vzrostlo o 118% od začátku roku 2008.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se na naše YouTube video o BTC

Super uživatelé DeFi protokolů

Podle zprávy ze všech uživatelů, kteří vložili tokeny založené na ETH v hodnotě 1,2 miliardy dolarů do aplikací DeFi, pouze 1 884 z nich poslalo v průběhu čtvrtletí 100 nebo více transakcí. Zpráva dále uvádí, že většina uživatelů zůstává věrná zejména jedné platformě a zřídka používá jiné aplikace. Jedná se o uživatele, kteří v průběhu druhého kvartálu 2020 provedli transakce alespoň jednou, ale ne více než 99krát.

Tato analýza dospěla k závěru, že ačkoli aktivita decentralizovaných financí roste, většina tohoto objemu pochází od vracejících se uživatelů.

Ve srovnání s průměrnými uživateli měli „super uživatelé“ vyšší podíl interakcí s nejméně dvěma nebo třemi různými protokoly DeFi. Nejvíce těchto „super uživatelů“ má Uniswap se 1 625 super uživateli. Kyber Network se umístil na druhém místě s 916 super uživateli a následoval Compound s 367.

Zpráva neukázala, jak velké byly zůstatky na účtech pro tyto skupiny uživatelů. Nakonec však dochází k závěru, že výbušný nárůst Compoundu přilákal jen málo nových uživatelů, kteří již nepoužívají aplikace v tomto ekosystému.

DeFi bublina nebo začátek masivní adopce?

Velká část zvýšené aktivity pocházela od uživatelů, kteří jsou již v ekosystému.  Podle autorů zprávy je řešením zaměřit se na design, uživatelský zážitek a vzdělání, aby DeFi nepřerostlo v bublinu, ale postupně se rozšiřovalo.

„Data však naznačují, že šílenství zůstalo uvnitř již existující komunity. Pravděpodobným závěrem je, že mnoho inovací DeFi je vystaveno „riziku“ zvyšování adopce pouze v rámci informovaných uživatelů této komunity.

To samozřejmě předpokládá, že konečným cílem je skutečně „zvětšit velikost komunity DeFi “, uvedla zpráva.

Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny

Originální článek Kdo ve skutečnosti používá DeFi? pochází z webu CryptoSvet.cz .