Je Islámský stát financován Bitcoiny? 300 milionů dolarů by mohlo být uloženo v kryptoměnách

Značná část fondů Islámského státu, dary a peníze na válku je uložena v kryptoměnách, tzv. bitcoinovém fondu ISIS. Toto je zpráva projektu Counter Extremism Project (CEP), který bojuje proti extremistickým skupinám. Nezisková organizace odhalila existenci bitcoinových fondů ISIS a zveřejnila na webu The National.

Chcete vědět, jak funguje Bitcoin? Podívejte se na video!

Prostředky jsou ISIS darovány v kryptoměně

Vzhledem k tomu, že transakce s digitálními měnami jsou anonymní, CEP naznačuje, že bitcoinové fondy ISIS získaly u fanoušků na popularitě. To Islámskému státu umožňuje pokračovat v teroristických činech. Anonymita kryptoměny jim také umožňuje obejít bezpečnostní opatření.

CEP také zmínil, že chybějící peníze na válku skupiny, které mají hodnotu 1,1 miliardy Dhir (300 milionů $), by se mohly skrývat v kryptoměnách, aby je neměli k dispozici úřadům. Podle ředitele CEP Hanse-Jakoba Schindlera je chybějící fond ISIS hledán asi tři roky.

Yaya Fanusie, ředitel Nadace pro obranu demokracie, studuje teroristické skupiny používající krypto od roku 2016 a poprvé zaznamenal nárůst reklam na krypto dary na crowdfundingových webech. Zjistil, že příznivci ISIS se stále více spoléhají na sofistikovanost technologie blockchain při získávání finančních prostředků pro teroristické skupiny. Řekl, že teroristická skupina používá software, který příznivci mohou stáhnout, a proto nemusí použít krypto směnárnu.

Nejen Islámský stát používá kryptoměny

Schindler zmínil, že už v roce 2014 existují případy Hamasu a ISIS, kdy byly využity kryptoměny. Teroristické organizace se hodně zajímaly o to, co lze s novou technologií udělat. Vzhledem k anonymitě uživatele, kdy jsou digitální transakce rozděleny na malé transakce, je téměř nemožné, aby byla teroristická skupina vysledována zpět k určitému subjektu.

Teroristické skupiny jako Hamas, Al-Káida a ISIS stále více využívají sociálních médií k získávání kryptoměn. Pravidelně zveřejňují své bitcoinové adresy, když hledají dary na sítích, jako jsou Twitter, Telegram, Facebook a další. Dárci nemusí ani vědět, že dávají peníze na financování konfliktů. Telegram je těmito teroristickými skupinami označen jako nejlepší aplikace.

Ali Shukri, americký teenager, byl v roce 2015 uvězněn na 11 let za poskytnutí online příručky pro příznivce ISIS o tom, jak pomocí Bitcoinů skrýt finanční dary.

V předchozím roce ISIS použil krypto k financování velikonočního nedělního teroristického útoku na Srí Lance. Tam po sebevražedných bombových atentátech zacílených na čtyři hotely a tři kostely zahynulo nejméně 250 lidí.

Schindler naléhá na vlády Evropské unie, aby společně prosazovaly přísnější regulační rámec, který odrazuje od financování ISIS a dalších teroristických skupin, které vzužívají krypto dříve, než se objeví „100milionový problém“.

Mohlo by vás zajímat: F2Pool a AntPool: Znáte tyto 2 top pooly?

Originální článek Je Islámský stát financován Bitcoiny? 300 milionů dolarů by mohlo být uloženo v kryptoměnách pochází z webu CryptoSvet.cz .