Jaký vliv má rostoucí počet altcoinů na Bitcoin?

Je známo, že Bitcoin má deflační povahu. Maximální počet BTC v oběhu nesmí nikdy překročit 21 milionů mincí a dosud jich bylo vydáno téměř 90%.

Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!

Nezpochybnitelné prvenství mezi altcoiny

Ne všechny altcoiny mají deflační povahu a že jejich pokračující růst znamená, že v oběhu je stále více jednotlivých mincí. Často vyvstává otázka, zda by tento jev mohl generovat jakousi celkovou inflaci celkové zásoby kryptoměn, která by nakonec podkopala deflační povahu Bitcoinu a za celou tu dobu, i když došlo k neuvěřitelnému nárůstu počtu tokenů v oběhu, se zdá, že cena BTC nebyla nikdy ovlivněna.

BTC je doposud jedinou kryptoměnou, která je považována za zajištění proti inflaci, přičemž žádný jiný token ani kryptoměna ho nikdy nedokázala nejen vytlačit, ale dokonce se o to pokusit.

Jediná kryptoměna, která by se mohla nějakým způsobem přiblížit, je Ethereum, zvláště s ohledem na nejnovější aktualizaci, která zahájila spalování poplatků, ale jeho měnová politika není zdaleka zaručena, protože se v průběhu své historie již mnohokrát změnila, zatímco Bitcoin nikoli.

Tato úvaha by však nebyla úplná, aniž by se zvážilo riziko, že by některé altcoiny mohly na technické úrovni soutěžit s Bitcoinem. Na technické úrovni již byly vytvořeny kryptoměny, které překonávají Bitcoin, ale to ani v nejmenším neovlivnilo dominanci BTC.

Co je důvodem dominance Bitcoinu?

Za prvé, hlavní vítěznou funkcí Bitcoinu není výkon, ale jeho odolnost v kombinaci se skutečnou decentralizací. Mnoho altcoinů, které mají z technického hlediska lepší výsledky, není nijak zvlášť decentralizováno, nebo dosud neprokázalo odolnost, kterou bitcoin prokázal za dvanáct let svého působení na trhu.

Za druhé, mnoho altcoinů nemá být  konkurentem Bitcoinu, tj. nejsou určeny k zajištění proti inflaci, ale k technologiím, které dělají něco jiného.

Všechny kryptoměny vytvořené za účelem napadnutí Bitcoinu, od LTC po BCH nebo BSV, neuspěli. Důvodem je, že síla Bitcoinu se postupem času stala takovou, že je téměř nemožné si představit, že by jej v tomto ohledu mohl překonat jakýkoli jiný projekt. Dogecoin se sice v poslední době také snaží nabízet alternativu k Bitcoinu jako platební prostředek, ale díky Lightning Network je to právě Bitcoin, který dogecoiny znevýhodňuje.

K dnešnímu dni není na obzoru žádný altcoin, který by skutečně mohl konkurovat Bitcoinu, dokonce ani Ethereum, které má velký úspěch, ale ne jako konkurent Bitcoinu.

Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!

Originální článek Jaký vliv má rostoucí počet altcoinů na Bitcoin? pochází z webu CryptoSvet.cz.