Jaké události nejvíce ovlivní trhy v tomto týdnu?

První známky stabilizace na klasických finančních trzích v předchozím týdnu uklidnily i kryptotrhy. Klíčová kryptoměna BTC se zpočátku týdne stabilizovala nad 20 000 americkými dolary a poskytuje tak první úlevu mezi kryptoinvestory.

Události, které nejvíce ovlivní trhy tento týden

Údaje o spotřebitelské důvěře

Prezidentka ECB Christine Lagardeová se objeví před kamerami v úterý, v 10:00 a pravděpodobně vysvětlí a zdůvodní další aspekty měnověpolitických opatření přijatých ECB.

Odpoledne v 16:00 zveřejní Conference Board (CB) další čísla spotřebitelské důvěry, tedy spotřebitelského optimismu ohledně ekonomického vývoje v USA. Analytici předpovídají pro měsíc červen hodnotu 100,4.

V předchozím měsíci byla spotřebitelská důvěra 106,4. Klesající hodnota signalizuje, že se chod ekonomiky stále nezlepšuje. To bude mít negativní vliv na sílu amerického dolaru, což by mohlo ovlivnit i cenu kryptoměn. Od svého vrcholu v červnu 2021 spotřebitelská důvěra CB klesla ze 128 na 106 v květnu.

Důležitá data uprostřed týdne

Ve středu 29. června v 11:00 zveřejní Eurostat spotřebitelská inflační očekávání za měsíc červen. Predikce účastníků trhu je 45,6 a tedy na stejné úrovni jako minulý měsíc. Očekávání v poslední době poněkud klesla, v březnu byla ještě 59,6. Pokud bude hodnota nad očekáváním analytiků, tlak na Evropskou centrální banku, aby zvyšovala úrokové sazby rychleji a silněji zesílí.

Údaje o americkém HDP

Ve 14:30 budou následovat data o hrubém domácím produktu (HDP) USA za 2. čtvrtletí 2022. HDP lze použít k vyvození závěrů o současné ekonomické síle země. Prognóza je -1,5 procentního bodu, což naznačuje klesající ekonomiku. Pokud budou odhady analytiků výrazně nižší, bude muset americká centrální banka (Fed) přehodnotit a případně upravit svou současnou úrokovou politiku.

O pouhých 30 minut později, v 15:00, se šéf americké centrální banky Jerome Powell znovu vyjádří k aktuální ekonomické a finanční situaci v USA. Powell se bude zabývat údaji o hrubém domácím produktu a poskytne výhled na možné úpravy opatření měnové politiky. To pravděpodobně povede ke zvýšené volatilitě na finančním trhu.

Údaje o nezaměstnanosti a zásoby ropy pro USA

Jako každý čtvrtek ve 14:30 bude v USA oznámen počet prvotních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tento týden se očekává 228 000 nových počátečních žádostí. Oproti minulému týdnu je tento odhad zhruba o 1000 nižší. Pokud se však ukáže, že počet prvotních žádostí je vyšší, než se očekávalo, zvyšuje se pravděpodobnost fiskálního uvolnění ze strany Fedu.

Indexy spotřebitelských cen EU a Index PMI

Poslední den obchodního týdne, 1. července, v 11:00, Eurostat zveřejní index spotřebitelských cen (CPI) pro Evropskou unii meziročně za měsíc červen. Účastníci trhu předpovídají meziroční nárůst na 8,4 procentního bodu. V předchozím měsíci byl nárůst ještě 8,1 procenta. Pokud budou překročeny odhady epertů, tlak na ECB se dále zvýší a vyžádá si vyšší zvýšení úrokových sazeb.

Týden zakončí index ISM Purchasing Managers’ Index (PMI) pro výrobní sektor USA. V 16:00 zveřejňuje Institut pro řízení zásob nejnovější klíčová čísla o výrobní činnosti ve zpracovatelském sektoru. Očekávání pro měsíc červen činí 54,9 po odečtení 56,1 za předchozí měsíc. Hodnota pod hranicí 50 značí pokles ekonomické aktivity, a pokud pod ni několikrát klesne, zvyšuje pravděpodobnost recese v USA. Klesající čísla PMI jsou obvykle negativní pro americký dolar a mohly by podpořit cenu BTC.

Originální článek Jaké události nejvíce ovlivní trhy v tomto týdnu? pochází z webu CryptoSvet.cz.