Sektor decentralizovaného financování (DeFi) čelí konzistentnímu odlivu peněz, který má z části na svědomí řada selhání a neúspěchů kryptoměnových burz a služeb z loňského roku. Proto investoři stále častěji začínají využívat stakingové mechanismy sázení tokenů a z nich plynoucí výnosy je potom méně motivují k používání jiných DeFi protokolů. Alespoň tak lze soudit z dat, která poukazují na trvalý pokles uzamčených aktiv.
Celková uzamčená hodnota (TVL) zažívá výrazný pád
TVL agregátor pro decentralizované finance DefiLlama např. uvádí, že v DeFi protokolech zůstává napříč řetězci uzamčený objem menší než 38 miliard dolarů. Jde o markantní kontrast s listopadem roku 2021, kdy se se tato hodnota pohybovala na 178 miliardách dolarů. Šlo však o období největšího rozmachu odvětví. Celých 21,8 miliardy dolarů je aktuálně uzamčeno v protokolech Etherea.
Dokonce i bezprostředně po kolapsu kryptoměnové burzy FTX v listopadu 2022 se celková uzamčená hodnota TVL pohybovala na 40 miliardách dolarů. Krach této centralizované burzy následně snížil objem řady aktiv uzamčených v protokolech na dvouleté minimum. Zhroutily se rovněž kryptoúvěry BlockFi, Genesis nebo Gemini Earn. Trh se zotavil v dubnu a hodnota TVL se tak znovu vyšplhala k 50 miliardám dolarů. Šlo však o krátkodobý fenomén a metrika se rychle vrátila pod 38 miliard dolarů, ačkoli její podkladové kryptohodnoty se v během tohoto období příliš nezměnily.
Aktuální TVL hodnota 37,8 miliardy dolarů však neobsahuje prostředky uzamčené v populárních sázkových protokolech. Jedním z nich je např. Lido, kterému se od pádu FTX podařilo více než zdvojnásobit svou TVL na 13,95 miliard z původních 6 miliard. Platforma DeFiLlama to však odůvodňuje tím, že tento typ protokolů ukládá „do jiných protokolů” – čili nejsou zahrnuty v tomto součtu.
Výhody likvidního stakingu oproti výpůjčním protokolům
Službu pro staking spustila v září loňského roku také Coinbase. Podařilo se jí nashromáždit dalších 2,1 miliard dolarů v hodnotě ETH. Jen v aktivech tyto služby obsahují dalších 20,2 miliard dolarů.
Možným důvodem, proč se stále více investorů obrací k likvidnímu stakingu, je to, že mohou sázet svá aktiva a získávat výnosy, přičemž mají stále přístup k obchodní likviditě prostřednictvím vázaných aktiv, která vydávají poskytovatelé stakingu (např. cbETH – Coinbase Wrapped Staked ETH nebo stETH – což je token, který představuje stakovaný ether v Lido).
Oproti používání výpůjčního protokolu (např. Aave) je toto pro řadu investorů daleko lákavější alternativa, protože výpůjční protokoly často své uživatele tlačí do uzamčení tokenů a ti se tak vystavují případnému nežádoucímu riziku protokolu. Také Aave se potýká se sníženou celkovou uzamčenou hodnotou – za poslední měsíc došlo k poklesu o 21 % na pouhé 4,5 miliardy dolarů. Curve Finance zažila sešup dokonce o 26 % na 2,3 miliardy dolarů.
Výnosové sazby ETH a USDC se aktuálně pohybují u společnosti Aave na 1,63 % resp. 2,43 % v porovnání se sazbou ETH ve výši 3,65 % a USDC ve výši 4,5 %, kterou nabízí Coinbase. Pokud bychom odhlédli od DeFi sektoru, jestřábí měnová politika Federálního rezervního systému Spojených států navíc napomohla vyhnat směrem vzhůru výnosy krátkodobých státních dluhopisů. Potenciálně jsou tak pro některé investory atraktivnější než výnosy, které si mohou zajistit ze stable coinů.
Originální článek Hodnota aktiv DeFi neustále klesá navzdory tomu, že staking etherea zažívá boom pochází z webu CryptoSvet.cz.