Důležité události tohoto týdne, které ovlivní nejen kryptotrhy

Vybírání zisků, které začalo v polovině srpna na evropských a americko-amerických akciových indexech, během uplynulého obchodního týdne v nezmenšené míře pokračovalo. Lepší čísla statistik nadcházejících prodejů domů a pomalejší pokles amerického hrubého domácího produktu, dávají americké centrální bance větší prostor ve snaze snížit trvale vysokou inflaci na dlouhodobý cíl 2 procenta. Na schůzce v Jackson Hole minulý pátek předseda Fedu Powell zopakoval záměr Fedu provést další výrazné zvýšení úrokových sazeb, aby dostal míru inflace pod kontrolu. Souhlasil přitom s požadavkem některých účastníků trhu, aby Fed přehodnotil jestřábí měnovou politiku. Podle Powella se americká ekonomika musí spíše připravit se na obtížný vývoj v blízké budoucnosti. Bezprostředně po prohlášení šéfa Fedu investoři ve velkém prodali své investice a poslali globální finanční trhy do rudé.

Cena Bitcoinu výrazně oslabila a klesla zpět na historické maximum roku 2017, psychologickou cenovou úrovní 20 000 amerických dolarů. Ethereum také zaznamenalo reset ceny přibližně dva týdny před upgradem „The Merge“ na své maximum v roce 2017.

Po volatilním minulém týdnu obchodování s výraznými cenovými korekcemi účastníci trhu čekají na čerstvá data o důvěře spotřebitelů v USA, velkou zprávu o trhu práce v USA, která by na konci týdne mohla poskytnout nové cenové impulsy. Jaká další ekonomická data z eurozóny a USA by mohla mít vliv na cenový vývoj kryptotrhu v tomto týdnu si můžete přečíst v následujícím přehledovém článku.

CB Consumer Confidence poskytuje nové pohledy na chování koncových uživatelů v USA

Záplava čísel začíná již dne, v úterý 30. srpna, ve 14:30 (SEČ) čerstvými údaji o spotřebitelské důvěře CB v USA. Spotřebitelská důvěra odráží optimismus spotřebitelů ohledně ekonomického vývoje v USA. Předpověď na srpen je hodnota 97,5. V červenci byla spotřebitelská důvěra 95,7, což byla méně než prognóza 97,2. Pokud se očekávání analytiků opět vymstí a spotřebitelská důvěra opět klesne, bude se nadále potvrzovat ekonomický pokles v USA. Americká centrální banka proto bude vývoj spotřebitelské důvěry pozorně sledovat a zohlednit jej při příštích úpravách úrokových sazeb.

Investoři také očekávají úterní rozhodnutí Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) o žádosti o BTC spotový ETF od společnosti ARK-Invest Cathie Woodsové. Vzhledem k tomu, že všechny žádosti o kotaci BTC Spot ETF byly donedávna SEC zamítnuty, je schválení SEC v současné době považováno za nepravděpodobné. Pokud by to bylo  naopak, mělo by to mít zpočátku býčí vliv na vývoj ceny BTC a celého kryptotrhu.

Index spotřebitelských cen pro eurozónu uprostřed týdne

Poslední obchodní den v měsíci, 31. srpna, v 11:00 (SEČ) bude zveřejněn index spotřebitelských cen (CPI) za měsíc srpen pro eurozónu. Účastníci trhu předpovídají meziroční nárůst na 9,0 procentních bodů. V předchozím měsíci červenci byl index spotřebitelských cen na 8,9 procentech s prognózou 8,6 procenta. Pokud budou expertní odhady opět překročeny, tlak na Evropskou centrální banku (ECB) se pravděpodobně dále zvýší. Šéfka ECB Lagardeová možná bude muset při příštím rozhodnutí o úrokové sazbě 8. září zvýšit klíčovou úrokovou sazbu výrazněji, aby čelila trvale vysoké inflaci v eurozóně. Index spotřebitelských cen, který je opět vysoký, je dalším medvědím ukazatelem vývoje cen rizikových tříd aktiv, jako je kryptotrh.

Údaje o PMI a pracovních příležitostech v USA uzavírají první týden obchodování v září

Ve čtvrtek 1. září budou investoři sledovat zveřejnění indexu Purchasing Managers’ Index (PMI) pro USA. V 16:00 SEČ představí Institut pro řízení zásob v USA výsledky měsíčního průzkumu mezi 370 nákupními manažery a šéfy firem z 62 průmyslových odvětví. Aktuální předpověď expertů na měsíc srpen je 52.6. V předchozím měsíci byl index stále na 52,8. Klesající čísla PMI jsou pro americký dolar obvykle záporná. Další slabý index nákupních manažerů by mohl v následujících měsících ovlivnit plánovanou úrokovou politiku americké centrální banky.

Na konci týdne, 2. září, ve 14:30 budou zveřejněny údaje o nefarmářských mzdách (NFP) pro USA za právě skončený měsíc. Čísla NFP popisují měsíční změnu počtu zaměstnanců bez zaměstnanců v zemědělství. Údaje o NFP jsou považovány za nejdůležitější a nejsmysluplnější číslo mezi ekonomickými ukazateli USA. Prognóza na srpen je pouze 250 tisíc nově vytvořených pracovních míst. V červenci byl počet nově vytvořených pracovních míst 528 tisíc. Pokud by i výrazně redukované expertní odhady byly podhodnoceny, bylo by to jasné znamení zpomalení americké ekonomiky. Předseda Fedu Powell by opět musel tento negativní vývoj na trhu práce zohlednit při budoucím rozhodování o úrokových sazbách, aby zabránil úplnému kolapsu ekonomického vývoje v USA.

Originální článek Důležité události tohoto týdne, které ovlivní nejen kryptotrhy pochází z webu CryptoSvet.cz.