Důležité události pro trh s kryptoměnami tento týden

Inflace v červenci byla nižší, než analytici předem očekávali, což způsobilo, že ceny na kryptotrhu za poslední týden obchodování vzrostly. Klíčová kryptoměna Bitcoin (BTC) na krátkou dobu vzrostla na 25 000 USD a dnes, v pondělí, se obchoduje o dobrá 3 procenta výše na úrovni kolem 24 000 USD v 7denním srovnání, a to i přes mírné vybírání zisků. Druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, Ethereum (ETH), také těžila z oživení na klasickém finančním trhu a minulý víkend vzrostla na nové maximum 2 040 USD. Kryptoměna tak dosáhla svého prvního důležitého cenového cíle.

Kromě americké míry inflace, která v poslední době mírně klesla, se investoři tento obchodní týden zaměřují na čerstvá data o maloobchodních tržbách v USA a indexu spotřebitelských cen v eurozóně. Zda bude pozitivní cenový vývoj z předchozího týdne pokračovat i v tomto obchodním týdnu, bude opět do značné míry záviset na klíčových ekonomických datech. Jaká ekonomická data z Evropy a USA by mohla mít tento týden vliv na vývoj cen Bitcoinu a dalších kryptoměn, si můžete přečíst v následujícím článku.

Důležité události, které ovlivní tento týden trh s kryptoměnami

Stavební povolení v USA na začátku týdne

V úterý 16. srpna ve 14:30 (SEČ), Consensus Bureau nejprve zveřejní počet stavebních povolení za měsíc červenec v USA. Předpověď expertů je 1,640 milionu po 1,696 milionu nových povolení v předchozím měsíci červnu. Stavební povolení jsou považována za hlavní ukazatel pro trh s bydlením v USA. Pokud udělená stavební povolení překročí očekávání odborníků, ukazuje to na pokračující silný realitní sektor v USA. Trvale silný trh s bydlením by mohl posílit americkou centrální banku v jejím pohledu na další zvyšování úrokových sazeb podle plánu. Robustní trh s bydlením by proto měl mít v počáteční cenové reakci negativní dopad na americký akciový trh a kryptotrh.

Maloobchodní tržby v USA v polovině týdne

Ve středu 17. srpna ve 14:30 (SEČ) budou zveřejněny maloobchodní tržby v USA za měsíc červenec. Maloobchodní tržby jsou považovány za důležitý ukazatel nákupní nálady spotřebitelů. V poslední době byly tržby v maloobchodě v USA s +1,0 procenta výrazně silnější, než odborníci očekávali. Účastníci trhu očekávají za měsíc červenec nárůst o 0,1 procentního bodu. Pokud bude prognóza opět na vrcholu a spotřebitelský sentiment v USA zůstane silný, měl by to Fed potvrdit ve svém plánu zvýšit úrokové sazby do konce roku ještě třikrát. Ve 20:00 (SEČ) bude zveřejněn zápis ze zasedání FOMC Federálního rezervního systému USA z posledního zasedání centrální banky v červenci. Investoři doufají v další relevantní informace o ekonomické situaci a budoucí měnové politice Fedu.

Index spotřebitelských cen (CPI) pro eurozónu ve čtvrtek

Ve čtvrtek 18. srpna v 11:00 (SEČ) bude nejprve zveřejněn index spotřebitelských cen (CPI) v eurozóně za měsíc červenec. Analytici předpokládají meziroční nárůst o 8,9 procentního bodu. Odhad je tak opět na úrovni předchozího měsíce. Pokud se ukáže, že míra inflace bude nižší, než se očekávalo, jako tomu bylo nedávno v USA, tlak na ECB alespoň mírně poleví. V první reakci by akciové indexy v Evropě a USA měly pokračovat v růstu a také s sebou táhnout kryptotrh na sever. Šéfka ECB Lagardeová se však nebude moci v nadcházejících obchodních měsících odchýlit od své politiky plánovaného zvyšování úrokových sazeb. ECB je stále hodně daleko od cíle roční dvouprocentní inflace.

Prodeje domů v USA uzavírají kolo dat z tohoto týdne

Také ve čtvrtek v 16:00 (SEČ) budou čerstvá data o stávajících prodejích domů v USA. Stávající prodeje domů popisují měsíční prodeje stávajících domů ve Spojených státech. Analytici očekávají, že počet prodejů domů bude v červenci nadále klesat. Odborníci na trh očekávají 4,89 milionů tržeb. V předchozím měsíci červnu změnilo majitele 5,12 milionu domů.

Vzhledem k tomu, že stávající prodeje domů představují přibližně 90 procent trhu s bydlením v USA, je tato metrika důležitou součástí při posuzování spotřebitelských výdajů v USA. Pokud je počet prodaných domů oproti předchozímu měsíci červnu vyšší, než se očekávalo, svědčí to o počáteční stabilizaci v poslední době slabého trhu s bydlením.

Originální článek Důležité události pro trh s kryptoměnami tento týden pochází z webu CryptoSvet.cz.