Co jsou masternody a proč provozovat masternode?

Masternody narůstají na popularitě napříč krypto sektorem. Nyní existuje více než 270 projektů, které umožňují členům jejich komunity provozovat masternody na jejich blockchainu. Objemy vyhledávání pro termín masternode byly letos v porovnání s loňským rokem trvale vyšší. V tomto článku si řekneme co jsou masternody a co mají pro nás za přínos.

Mohlo by vás zajímat: Vše, co potřebujete vědět o Bitcoinu v jednom videu

Co jsou masternody?

Masternody jsou typem uzlu, který vykonává specializované funkce na blockchainu. Jsou to servery, které jsou vytvořeny členy komunity, jakmile splní určitá kritéria.

Masternode poprvé vznikl prostřednictvím Darkcoin, po rebrandingu známý jako Dash (DASH). Tento altcoin zaměřený na soukromí představil tento koncept s cílem umožnit okamžité transakce a usnadnit jeho funkci PrivateSend, která umožňuje soukromé transakce. A dále měly tyto masternody výhodu účasti na modelu řízení. To je opak k normálním uzlům, které nejsou schopny hlasovat.

Aby bylo možné spustit masternode, je třeba mít značné množství tokenů. Důvodem je, že masternody fungují na bázi stakingu . Částka potřebná k nastavení masternodu se liší od blockchainu k blockchainu. I když tyto systémy vyžadují k tomu, aby fungovaly, podíl příslušného tokenu, neměly by se  zaměňovat s systémy PoS. Různé blockchainy s různými mechanismy konsensu mohou používat masternody bez ohledu na to, jakou metodu používají k dosažení konsensu.

V důsledku jejich úspěchu v ekosystému Dash zavedlo tento systém řada projektů na blockchainu. Různé projekty však využívají masternody k usnadnění řady různých funkcí v rámci svých sítí. Na příklad podobně jako Dash, PIVX , decentralizovaná kryptoměna s otevřeným zdrojovým kódem zaměřená na soukromí, používá masternody k usnadnění soukromých transakcí. Syscoin , blockchainová platforma a kryptoměna, je však využívá ke zvyšování síly na decentralizovaného trhu.

Seznam masternodů, informace o jejich hodnotě a roční návratnosti investic najdete zde .

Proč lidé provozují masternody?

Spuštění masternodu vyžaduje, aby tvůrce držel značné množství dotyčného tokenu. Například v rámci sítě Dash musí operátor masternodu držet ve své peněžence minimálně 1 000 DASH (148 174 USD). Pokud by operátor přesunul tuto částku z peněženky, pak uzel zanikne ani nebude schopen získat přístup k výhodám, které masternode poskytuje.

To vyvolává otázku, proč by lidé tímto způsobem ochotně uzamkli značné množství svého krypta. Odpověď je jednoduchá. Masternody mají nárok na část odměn bloku. Procenta se liší od blockchainu k blockchainu. Část odměny z každého bloku zdůvodňuje jejich významnou počáteční investici.

Top 10 nejdražších masternodů:

Provozování masternodu je víceméně považováno za chytřejší způsob HODLingu, protože dává tokeny, které člověk vlastní na provoz, a vytváří zisk pro operátora. Komunita Dash to vysvětluje touto analogií: „Představte si masternode jako spořicí účet s minimálním vkladem 1 000 DASH. Tradiční spořicí účet platí úroky a masternode platí odměny, které jsou velmi podobné úrokům. V případě masternodu pochází odměna (nebo úrok) z poskytování služeb pro síť. Ne z půjčování. Velký rozdíl mezi tradičním spořicím účtem a masternodem spočívá v tom, že váš počáteční vklad nikdy neopustí váš majetek. “

Výhody a nevýhody pro blockchainový ekosystém

I když lidé, kteří splňují tato kritéria, mohou vydělávat na masternodech za účelem zisku, tyto servery mají také výhody pro kryptosystém. Kromě umožnění síti zavádět do své blockchainu další funkce prostřednictvím druhé úrovně serverů, masternody také pomáhají udržovat blockchain v bezpečí.

Je to proto, že pomáhají sítím vyhnout se centralizaci, ke které může dojít v důsledku těžebních poolů. Přestože je Proof of Work nadále populární metodou konsensu, není to bez problémů. Přidání masternodů však může pomoci v boji proti tomu. V mnoha případech jsou operátoři masternodu schopni akceptovat nebo odmítnout transakce zaručené těžaři. To jim dává určitou dohledovou pravomoc a pomáhá udržovat minery pod kontrolou. Tento systém kontrol a vyvážení má za následek vyšší zabezpečení a stabilitu sítě.

51% útok operátorem masternodu je teoreticky možný, je velmi nepravděpodobné kvůli množství, které by útočník potřeboval k vytvoření sítě masternodů. U menších sítí se tato pravděpodobnost zvyšuje, stále však vyžaduje značný kapitál.

Závěr

Masternody jsou skvělé pro ty, kteří hledají pasivní příjem a mají dostatek prostředků ke splnění požadavků. Některé měny podporující MasterNody mohou být dnes už drahé, ale při hledání nových ICO se vám může podařit najít projekt, který je podporuje a je ještě levný. V případě úspěchu projektu z něj můžete významně profitovat.

Spolehlivé způsoby, jak koupit Bitcoin a kryptoměny

 

Originální článek Co jsou masternody a proč provozovat masternode? pochází z webu CryptoSvet.cz .